Mnoho potenciálních uživatelů nového operačního systému Microsoftu na něj odmítlo přejít z důvodu velmi zvláštního způsobu, jakým Windows 10 nakládají s naším soukromím. Začalo to již samotnou instalací, kdy Microsoft velmi agresivním způsobem nutil upgrade na Windows 10 i spokojeným uživatelům Windows 7, a dokonce někdy potají rovnou stahoval instalační data z internetu. Chris Capossela, šéf marketingu Microsoftu, se dokonce nechal slyšet, že bude jeho firma opravdu silně tlačit Windows 10 mezi uživatele, aby bylo rozšíření nového operačního systému co největší. Cílem Microsoftu přitom bylo dosáhnout do tří let po uvolnění miliardy instalací Windows 10, samozřejmě pro blaho uživatelů: „Chceme dostat Windows 10 k co nejvíce uživatelům především kvůli vyšší bezpečnosti.“
Podle Microsoftu ale do pojmu „bezpečnost“ pravděpodobně nespadá i bezpečnost dat. Capossela totiž zapomněl zdůraznit, že Windows 10 zasahují mnohem hlouběji od soukromí uživatele než jakákoli z předchozích verzí operačního systému Microsoftu. V základním nastavení sbírají Windows 10 od okamžiku své instalace data o práci s počítačem a odesílají je na servery Microsoftu. Mimo to se automaticky a bez ptaní spouštějí aktualizace a na zamykací obrazovce se může zobrazovat reklama. Microsoft prostě sází na to, že budou uživatelé s Windows 10 bez řečí spokojeni, protože neuvidí jinou alternativu.
Patříte mezi ty, kdo by rádi používali nejnovější operační systém Microsoftu, ale zároveň si ceníte svého soukromí? Pak právě vám v dubnovém Chipu ukážeme, jak zkrotit agresivitu Windows 10 a zachovat si kontrolu nad svými daty.