Zavřeli jste všechna okna? Zhasli jste všude světla? Je zamčeno a není v domě nějaký nezvaný host? Díky současným technologiím pro inteligentní domy a příslušným mobilním aplikacím můžete zjistit odpovědi na tyto otázky odkudkoli, kde budete mít připojení k internetu.
Technologie pro inteligentní domy však mají celou řadu úskalí. Předně je třeba říci, že se nejedná o levnou záležitost, a rovněž není snadné jimi vybavit již stojící dům nebo využívaný byt, jelikož vyžadují také náročnou elektroinstalaci a samozřejmě i napojení na internet. Při projektování nového bydlení ale stojí za to, zvážit jistou úroveň použití inteligentních technologií, protože nejde jen o luxusní ovládání topení či domácích spotřebičů prostřednictvím smartphonu, ale také o příležitost k úsporám energií, které tvoří významnou část nákladů na bydlení.
Možnosti dálkového řízení provozu domu či bytu jsou přitom opravdu bohaté: klepnutím na obrazovku svého smartphonu můžete odkudkoli například ovládat světla a řídit termostaty v jednotlivých místnostech nebo okamžitě získávat informace ze senzorů otevření oken či dveří. Na dálku ovládané chytré zásuvky vám zase umožní vypnout televizi i celou sestavu domácího kina, ovládat lampy nebo třeba ráno z postele zapnout kávovar. Investice do těchto prvků inteligentní domácnosti přitom není nijak závratná.
O chytrých zařízeních ovládaných smartphonem se dočtete v červencovém Chipu.