Přejít k hlavnímu obsahu

Vaše vlastní TV vysílání

redakce 14.09.2015
info ikonka
Zdroj:

Periscope, Meerkat a YouNow: nová generace aplikací pro živé streamování videa promění smartphone v TV studio.

Na to, že je smartphone v podstatě malým počítačem, který nosíme každý den v kapse, jsme si již zvykli. Pro někoho bude ale možná novinkou, že svůj smartphone může instalací jediné aplikace proměnit i v miniaturní televizní studio, které dokáže v libovolné chvíli pořídit a odvysílat do internetu záznam zajímavého životního okamžiku. Díky aplikacím, jako jsou Periscope, Meerkat a YouNow, které nám tuto funkci nabízí, můžeme naše zážitky rychle sdílet nejen formou zpráv či fotografií na Facebooku, ale i prostřednictvím živě vysílaného videa.

Ještě než ale spustíte svoje vlastní televizní vysílání, měli byste vědět pár věcí. Aplikace Periscope a jí podobné se od YouTube liší v zásadě jen ve dvou věcech: pořizované video je vysíláno a diváky přijímáno živě (tedy v reálném čase) a namísto počítače nebo notebooku je primární platformou pro záznam videa i jeho sledování smartphone, v současné době především s operačními systémy Android a iOS. Najdeme však i několik společných vlastností s YouTube: video může publikovat a sledovat prakticky kdokoli, kdo má k dispozici smartphone a připojení k internetu, a neexistuje žádný pěvně daný program vysílání. Přestože jsou aplikace pro živý streaming dostupné zatím jen několik měsíců, objevují se první hvězdy s mnoha fanoušky. Jednou z nich je i mladý Američan, který vystupuje pod přezdívkou Mr.Cashier. Prostřednictvím služby YouNow můžeme sledovat, jak každý den sedí za pokladnou v malém obchůdku v New Yorku. Asi nikoho nepřekvapí, že je aplikace YouNow na živý streaming populární především mezi teenagery, kteří ji používají ve školních třídách. Trochu starší je skupina uživatelů aplikace a služby Periscope, která patří do portfolia provozovatele sociální sítě Twitter. Periscope je k dispozici teprve od letošního března, ale svoje fanoušky má mezi uživateli Twitteru, kteří například vysílají záběry ze střech newyorský mrakodrapů. Nový trend ve sdílení zážitků se nám nemusí vždy líbit, ale v podstatě se jedná o rozšíření současných funkcí sociálních sítí, které si svoje příznivce určitě najde.

Na rozdíl od příspěvků na Facebooku či Twitteru je životnost videí pořízených prostřednictvím aplikací Periscope či Meerkat velmi krátká. Periscope na svých serverech uchovává videa pouze 24 hodin a Meerkat umožňuje sledování streamů pouze v reálném čase a nikam je neukládá.

PRÁVNÍ SOUVISLOSTI

Živé streamování může být porušením autorských práv

Přestože je nyní naprosto jednoduché natáčet a živě streamovat cokoli, co se odehrává v našem přímém okolí, neznamená to, že je automaticky dovoleno „odvysílat“ po internetu úplně vše. Hranice vymezují především autorská práva i právo na ochranu osobnosti. Problémů a sporů souvisejících se streamovacími aplikacemi bude s jejich dalším rozšiřováním bezpochyby přibývat, proto byste měli vědět, co se ještě smí, a co už je za hranou zákona.

Co určitě nesmíte streamovat?

Asi nejčastějším prohřeškem, který při používání aplikací typu Periscope může nastat, je porušení autorských práv veřejným šířením autorského díla. Taková situace může nastat třeba v případě, že byste prostřednictvím smartphonu po internetu streamovali film, na který se díváte v kině nebo třeba na placeném televizním kanále. Je to úplně stejný prohřešek, jako kdybyste záznam vystavili na YouTube nebo jej poskytli ostatním uživatelům internetu uložením na server některé ze stahovacích služeb. K pořizování záznamu a jeho vysílání po internetu vás neopravňuje například ani zakoupení vstupenky na koncert nebo sportovní utkání – a pořadatelé vás o tom často informují právě přímo na vstupenkách.

Co tedy můžete natáčet a vysílat?

Abyste se vyhnuli hrozbě právních sporů, vyvarujte se natáčení lidí, kteří s pořízením záznamu a jeho vysíláním po internetu nedali svůj souhlas, což se týká třeba i dětí, za které by vám souhlas měli udělit jejich rodiče. Jistě nemusíte mít obavy, když se v záběru objeví i anonymní lidé na náměstí nebo v okolí turistické pamětihodnosti, ale pořizovat a sdílet záznam „společensky unaveného“ člověka v restauraci nebo na ulici by už mohlo být hodnoceno jako zásah do jeho soukromí. Menší zákonné ochrany požívají tzv. veřejně známé osobnosti, ale i v tomto případě je samozřejmě nezbytné ctít elementární pravidla slušnosti.

Pozor na licenční podmínky

Problémům se snaží předejít i provozovatelé streamovacích služeb, takže se například v podmínkách použití aplikace Periscope dočteme, že se jejím prostřednictvím nesmí šířit pornografie. Provozovatelé se také snaží zasáhnout v případech, kdy obdrží stížnost na nelegální vysílání. Stalo se tak například během celosvětově sledovaného boxerského zápasu Floyda Mayweathera a Mannyho Pacquiaoa, kdy Periscope obdržel žádosti o zastavení asi 60 neautorizovaných streamů. Odstranit jich stihl asi polovinu, další vysílání ukončili sami uživatelé, kteří sledovali zápas přímo na místě. Další velká vlna stížností následovala v souvislosti s nelegálním streamováním epizod nové řady seriálu Hra o trůny, vysílaných na placeném kanálu HBO.

Jak funguje živý streaming

Na příkladu služby a aplikace Periscope si ukážeme, jak živý streaming funguje. Práce s konkurenční aplikací Meerkat je velmi podobná.

Ze všeho nejdříve budete potřebovat smartphone s Androidem nebo iOS. Aplikaci Periscope lze instalovat na smartphone s Androidem ve verzi4.4 anovější nebo na iPhone s iOS 7.1 či novějším. Dále byste měli mít účet v sociální síti Twitter, abyste se mohli ke službě Periscope přihlásit. Není to však povinné, protože se můžete přihlásit i prostřednictvím telefonního čísla 1. Využití účtu na Twitteru vám ale doporučujeme, jelikož pak snadněji vyhledáte ostatní uživatele služby Periscope a i váš stream bude ostatním lépe dostupný. K tomu je třeba povolit aplikaci Periscope využívat váš twitterový účet 2. Díky tomu pak můžete své živé streamy vysílat přímo na Twitteru.

Vidět a být viděn

Po úvodním nastavení aplikace se můžete hned podívat na globální přehled, kde jsou aktuálně vysílány nejpopulárnější streamy. Klepnutím na okno s náhledem ihned otevřete vybraný stream. Jestliže chcete ve streamech vyhledávat podle lidí a twitterových účtů, klepněte na tlačítko s postavami v horní části aplikace. V seznamu pak najdete uživatele, které vám Periscope doporučuje sledovat, i ty, které již na Twitteru sledujete 3. Tlačítko s lupou slouží k vyhledávání dalších uživatelů. Jestliže některý z uživatelů, které sledujete, spustí živé vysílání přes Periscope, aplikace vás o tom bude informovat prostřednictvím notifikace. Mimo to se aktuální stream zobrazí i na seznamu sledovaných vysílání, dostupném pod tlačítkem s obrazovkou. Při sledování živého streamu pak můžete s uživatelem, který jej vysílá, i komunikovat 4. Posílat můžete textové zprávy, napsané do řádku na spodní hraně obrazovky, nebo srdíčka (stačí klepnout na libovolné místo na obrazovce). Zprávy i srdíčka se v reálném čase zobrazují i na displeji smartphonu, ze kterého se živý stream vysílá.

Chcete-li sami zahájit živé vysílání, klepněte nejdříve na tlačítko s televizí nebo glóbem a zde pak na červené tlačítko s ikonou kamery vpravo dole. Vlevo nahoře můžete svůj stream nastavit jako veřejný či soukromý 5. Veřejné streamování znamená, že má k vašemu vysílání přístup kterýkoli další uživatel služby Periscope. Soukromé streamy mohou sledovat jen uživatelé, které sami autorizujete. Dále zadejte název svého nového streamu a pomocí tlačítka se šipkou můžete přidat i informaci o poloze, odkud vysíláte. Dalším tlačítkem můžete omezit možnost odesílání zpráv a posledním ze tří tlačítek publikujete zprávu o probíhajícím vysílání na svém twitterovém účtu. Streamování spustíte klepnutím na červené tlačítko »Zahájit vysílání« 6. Vpravo dole vidíte, kolik lidí váš stream aktuálně sleduje, a tlačítkem vpravo nahoře můžete přepínat mezi zadní a přední kamerou. Pro optimální kvalitu vysílání vám doporučujeme připojení k internetu přes Wi-Fi, jinak potřebujete alespoň 3G mobilní připojení, zde si však hlídejte objem přenesených dat. Podle našich měření přenese Periscope za minutu vysílání asi 3 MB dat, což není mnoho. 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme