Přejít k hlavnímu obsahu

Jak bezpečná jsou W10?

redakce 09.11.2015

Do Windows 10 implementoval Microsoft celou řadu funkcí, jejichž úkolem je postarat se o zabezpečení počítače a dat. 

Nejen nadšení fanoušci operačních systémů Microsoftu očekávali příchod Windows 10 s nebývalým napětím. Po uvolnění ostré verze ve formě bezplatné aktualizace z Windows 7 či 8 se Windows 10 začala lavinovým způsobem šířit do počítačů po celém světě. Jen po prvním víkendu od uvedení na trh byla dle statistik Statcounter Windows 10 nasazena na třech procentech počítačů. Statcounter přitom registruje přístupy na více než tři miliony webových stránek a z nich vypočítává (mimo jiné) statistiky používaných operačních systémů. Počátkem října ohlásil Microsoft instalaci Windows 10 na více než 110 milionech počítačů a i toto číslo dále raketově roste. Podobný úspěch zaznamenal Microsoft naposledy při uvedení Windows 7, na která přecházeli zklamaní uživatelé verze Vista. Nyní k Windows 10 utíkají především uživatelé neoblíbených Windows 8(.1). Velkou roli samozřejmě hraje i možnost bezplatného upgradu na nový operační systém během prvního roku od jeho uvedení, kterou Microsoft poskytl poprvé ve své historii.

Nabídkou bezplatného přechodu chce Microsoft přesvědčit i spokojené uživatele Windows 7, která si dokázala vytvořit podobný kult jako kdysi Windows XP. Skok z Windows 7 na verzi 10 je ale opravdu značný, především kvůli výrazné orientaci nového operačního systému na cloudové služby, změnám v uživatelském rozhraní a novým prvkům, známým doposud spíše ze světa mobilních zařízení. Velké diskuse se navíc rozproudily kolem bezpečnosti Windows 10, respektive odesílání osobních dat z počítače Microsoftu. Podrobně jsme se tomuto tématu věnovali v minulém vydání Chipu, takže jen shrňme, že datová komunikace z počítačů s Windows 10 nijak výrazně nevybočuje z normálu a komunikace se servery Microsoftu je na podobné úrovni jako u předchozích verzí operačního systému. Navíc je možné vhodným nastavením odesílání dat Microsoftu dále omezit. Pokud jde o soukromí, je třeba říci, že když chceme využívat internetové (cloudové) služby – především ty bezplatné –, nezbývá nám než poněkud slevit z vysokých nároků. V každém případě vám na následujících stránkách poradíme, jak případné špehovací choutky Windows 10 náležitě zkrotit.

Zaměříme se také na antivirovou ochranu počítače prostřednictvím vestavěného antiviru a rovněž na upravený způsob aktualizací operačního systému, které jsou základem stability a zabezpečení počítače. Aktualizace jsou nově ve Windows 10 povinné, ale jistým způsobem je ovládat můžete. Nezapomeneme ani na ochranu důležitých dat pravidelným zálohováním a poradíme vám, zda je nutné poohlédnout se po specializovaném zálohovacím programu, nebo zda si vystačíte s nástroji ze základní výbavy Windows 10.

Více se o bezpečnosti Windows 10 dočtete v prosincovém Chipu.

07


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme