Technologie Wi-Fi byla od 60. let minulého století využívána ke komunikaci mezi americkými válečnými loděmi. Teprve v 80. letech byla technologie pro bezdrátový přenos dat uvolněna pro civilní využití. Wi-Fi standardy, označované jako IEEE 802.11x, jsou publikovány a vylepšovány od roku 1997. V současnosti nejrychlejší standard 802.11ac se ještě ani nestačil pořádně rozšířit, a už se hovoří o jeho nástupci, označovaném jako 802.11ax, s maximální teoretickou propustností na úrovni 10 Gb/s.
Domácí uživatele ale netrápí ani tak nejnovější standardy Wi-Fi, jako spíš pomalé přenosy, nespolehlivost a nedostatečné pokrytí bezdrátové sítě, ke které potřebují připojit nejen svůj notebook, ale také hned několik smartphonů, tabletů, chytrých televizí, bezpečnostních kamer a dalších zařízení. Všechna připojená zařízení soupeří o celkovou šířku pásma bezdrátové sítě, která se ale zase potýká s rušením od sousedů.
Při surfování na internetu, práci s e-maily nebo zábavě na Facebooku problémy svého domácího Wi-Fi možná ani nepoznáte. Spolehlivě je ale odhalí přenosy videí ve vysokém rozlišení, které potřebují stabilní přenosovou rychlost mezi10 a20 MB/s. Jestliže je propustnost sítě nižší, snižují provozovatelé streamovaných videoslužeb kvalitu přenášeného videa. Například zákazníci služby Netflix, kteří chtějí sledovat obsah streamovaný v rozlišení 4K, musí být schopni ve své Wi-Fi síti přenášet data rychlostí 25 MB/s.
Problémem je, že výchozí nastavení Wi-Fi routerů nebývá právě optimální a jejich majitelé se často nijak nevěnují jeho vylepšení.
Jednoduché triky, které zvládne každý
Optimalizace nastavení Wi-Fi routeru ale nevyžaduje žádnou magii: stačí provést rychlou kontrolu několika klíčových parametrů. Přitom je daleko účinnější než snaha zvýšit rychlost připojení k internetu pořízením rychlejšího (dražšího) internetového připojení nebo navýšení rychlosti DSL přípojky. Připravili jsme proto pro vás přehled základních postupů při optimalizaci propustnosti, spolehlivosti a dosahu Wi-Fi, které vás nemusí stát ani korunu navíc, a poradíme vám také, jak upravit konfiguraci zařízení, která se k bezdrátové síti připojují.
Konkrétní postupy na vyladění domácí Wi-Fi sítě najdete v prosincovém Chipu.