Přejít k hlavnímu obsahu

Google neuvede novou sociální síť

redakce 15.03.2011
info ikonka
Zdroj:

Už ji totiž postupně buduje přímo před vašima očima.

Obrázek odebrán. Skutečná sociální síť člověka není jednolitou hromadou přátel

V posledních dnech se vyrojily dohady o tom, že Google chystá sociální síť pod názvem Google Circles. Takový závěr, alespoň v podobě, jak jej původně podal ReadWriteWeb a ostatní převzali, však patrně vyšel z nepochopení. Google popírá, že by chystal nový samostatný produkt. Ostatně jednu sociální síť už má — Orkut — a kolik z vás na ní je?

Google spíše vytváří a prohlubuje propojení svých stávajících služeb společenskými funkcemi, které mezi nimi vytvoří sociální síť pomyslnou, jež však rozhodně nebude službou samostatnou, oddělenou. A nadto už je nenápadně dostupná: nazývá se „Sociální kruh“ (Social circle).

Google nejspíše pracuje na významném vylepšení těchto funkcí, ježto patrně cosi ukázali Timovi O’Reillymu, jenž pak nepředloženě napsal posléze smazaný tweet ve znění: „Viděl jsem google circles, a vypadá to úžasně. Také je to jen špička ledovce.“ (Jenže z Internetu jen tak něco nesmažete.) Pro sloupek NetworkEffect potom e‑mailem vysvětlil, že se jen nechal článkem v RWW svést k tomu, že si předvedené vyložil ve smyslu článku.

O co jde Googlu především, to asi nejlépe přibližuje loňská prezentace Paula Adamse, který tehdy ještě pracoval pro Google jako vedoucí sociálního výzkumu v týmu zabývajícím se uživatelskou zkušeností (zkracuje se jako UX — user experience). Není bez zajímavosti, že Paula mezitím přetáhl Facebook.

Obrázek odebrán.
Obálka knihy Social Circles

Z prezentace vyplývá, že v Googlu zkoumali sociální okruhy „přátel“ ve skutečném světě a interakce mezi nimi již léta. Leccos z problematiky odhalí Paul také v knize Social Circles, jež má vyjít v červenci.

Výzkum objasnil, že ve skutečnosti máme oddělené okruhy přátel, a s každým okruhem potřebujeme sdílet něco jiného — dokonce každému okruhu nastavujeme jinou svou tvář. Navíc většina lidí není pro nás opravdu přáteli, jsou to spíše jen známí; blízkých přátel míváme jen několik, ale zato s nimi interagujeme zdaleka nejčastěji a jsou pro nás nejdůležitější. I naše skutečné užívání Facebooku to odhaluje, jen Facebook tomu svým původním pojetím jedné hromady přátel vůbec neodpovídá, a z toho vzcházejí potíže.

V posledních letech představil Facebook řadu pokusů postupně to napravit: zavedl seznamy přátel, jenže těch prý využívá jen deset procent lidí. (A vhodně seznamy rozvrhnout a rozvrstvit není vůbec jednoduché.)

Úplně přepracoval skupiny — kterými se snaží postihnout okruhy přátel. Ale kolik skupin podle nového vzoru jste si už založili? Není to s námi, uživateli, snadné…


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme