Přejít k hlavnímu obsahu

CES 2011: Microsoft vzbudil rozpaky

redakce 06.01.2011
info ikonka
Zdroj:

Microsoft ještě není mrtvola, ale už dost kulhá. Hlavně by to chtělo v čele někoho se skutečnou vizí.

Steve Ballmer vystoupil včera s několika spolupracovníky na úvod veletrhu CES v Las Vegas; vystoupení s přívlastkem keynote má udat tón celému setkání; v případě technologického veletrhu by se hodilo načrtnout smělé vize. Microsoft v tom selhal. Vystoupení Ballmera a spol. bylo z větší části nudnou firemní prezentací, a zachránil ho až viceprezident Michael Angiulo.

Uznáváme převratnost a úspěch Kinectu na poli domácí zábavy. Ale tento úspěch se už stal — vloni. Včera představená funkce avataru pro Kinect je sice možná roztomilá, ale pro CES je to trochu málo. (Ve společenských fukcích Xbox Live můžete vystupovat prostřednictvím svého 3D ztělesnění: Kinect snímá vaše pohyby i výraz tváře a avatár se hýbe a mluví za vás. Pokud jde o „výraz tváře“, jeho přenos je skutečně jen hrubý — trocha pohybu ústy a obočím.)

Odhadujeme, že když kolem třicáté minuty došlo na představování toho, co úžasného můžete s úžasným Windows Phone, mnozí přítomní při nejlepší vůli bojovali se spánkem.

Záchrana přišla až v druhé polovině, když přišla na řadu budoucnost i přítomnost Windows. Sympatický Michael Angiulo, viceprezident pro Windows, ulevil obecenstvu od nacvičených frází a přirozeně vykládal o tom, co opravdu zná a co ho zjevně opravdu těší; reagoval přitom na diváky, jelikož bylo na co reagovat.

Představil několik nápaditých nových přenosných počítačů od Aceru, Asusu nebo Samsungu, a ty si získaly spontánní potlesk. Také předvedl notebook od HP Intel Sandy Bridge, integrovaným vícejádrem včetně jader grafických, jež přináší úžasný grafický výkon při malé spotřebě; další výkonný prcek od HP obsahoval integrované vícejádro AMD Fusion, a prý má stát pod 500 dolarů.

Steven Sinofsky a Mike Angiulo předvádějí na veletrhu CES nové modely počítačů s Windows 7 i prototypy s ARM.
Steven Sinofsky a Mike Angiulo předvádějí na veletrhu CES nové modely počítačů s Windows 7 i prototypy s ARM.

Od Aceru to byl notebook s druhým a vícedotykovým displejem namísto skutečné klávesnice, na němž může být klávesnice i touchpad zobrazen, když jich potřebujete. Samsung má opravdu zajímavé zařízení — Sliding PC 7. Zaklapnuto vypadá jako tablet, ale můžete ho rozevřít, a je z něho netbook s klávesnicí skutečnou; kromě toho je chlazen jen pasivně a je naprosto tichý. K předvedenému modelu od Asusu můžete skutečnou klávesnici přidat bezdrátově, a jinak je to vícedotykový tablet s výkonem plnohodnotného PC (obsahuje Intel Core i5), který rozlišuje, zda se ho dotýkáte rukou, nebo perem, a podle toho odpovídá. S Microsoftem mají tato zařízení společné to, že na nich běží Windows 7 a že ta zmíněné vymoženosti podporují softwarově.

Budoucnost pro Windows chce pak Microsoft zajistit tím, že jejich příští verzi vyvíjí i pro nové integrované platformy — SoC, tedy systém na čipu, a to nejen od Intelu. Mike Angiulo předvedl, že příští Windows poběží i na prototypech postavených kolem ARM procesorů od Qualcommu, Texas Instruments nebo na Nvidia Tegra; na něm zvláště vychválil výkon grafický. Na prototypu TI ukázal běžící, nativně pro ARM sestavený Microsoft Word, na Nvidii pak PowerPoint, a přehrál nějaké videoukázky.

Mimoto předvedl Microsoft Surface 2: počítač vestavěný do displeje jako kiosek — veřejně stojící dotykový počítač (samozřejmě s Windows 7). Celý počítač se skrývá v asi čtyřpalcové vrstvě pod obrazovkou. Displej má pixelsense — každý jednotlivý pixel je zároveň snímačem. Můžete na displej připlácnout papír s textem, nebo třeba s grafickým kódem, a displej jej okamžitě „vidí“. Kromě toho je prý natolik odolný, že po něm lze třeba hodit lahví s pivem, a nic se mu nestane. (To Mike jen tvrdí, ale nepředvedl.)

Vládu nad osobními počítači si Windows podrží, a Xbox je v domácí zábavě pojmem, ale má Microsoft pod Ballmerem na to, aby udával směr ostatním, a na to, aby ještě uváděl podobné veletrhy? Přesvědčivý keynote speaker a vůdce významné technologické společnosti by měl být schopen sdělovat, co nosí v hlavě, a neměl by být nucen jukat do monitorů na okraji pódia, aby z nich odříkával duté kydy poskládané lidmi z PR a marketingu, co myslíte?


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme