Mluvící asistentku (anebo asistenta) Siri si zatím mohou vyzkoušet uživatelé nového iPhonu v sedmi zemích, kde se iPhone 4S už prodává. A zájem o tuto funkci iPhonu je obrovský, jakož i převládající nadšení nebo okouzlení. Ukazuje se, že Apple opět dobře odhadl své uživatele; že úspěch Applu stojí mimo jiné na tom, že Apple doceňuje a umí využít, že lidé jsou „hračičkové“…
V podstatě to tak bylo i před několika lety s dotykovým ovládáním — nevymysleli je v Applu, ale v Applu je uměli udělat tak, aby lidi nadchlo (přinejmenším dokud mu uživatelé nepřivykli).
Apple dobře věděl, že po uvedení Siri na trh ji nebudou čekat toliko otázky míněné vážně a na něco důležitého, nýbrž především se jí uživatelé záměrně zeptají na kdejakou ptákovinu — jen pro tu švandu — jen aby zkusili, jak si Siri poradí. Co myslíte? Odbyl to Apple několika obměnami na způsob „Váš dotaz nemohu zodpovědět?“
Kdepak. Podstatný díl vývoje Siri padl zjevně na sběr nesmyslů, které se nejspíše urodí v hlavě zvídavého uživatele, a na širokou škálu vtipných odpovědí. Užitečné to patrně není vůbec k ničemu — jen to uživatele nesmírně baví!
Podle některých domněnek a odhadů se tak snadno odbourává možná nedůvěra nebo ostych uživatelů před mluvením na přístroj. Pro kteroukoli jinou technologickou společnost by nachystání vtipných odpovědí na nesmyslné dotazy zůstalo nejvýše něčím navíc — čeho se trochu přidá, zbude‑li čas. Ne tak pro Apple.
Ve velice krátké době po uvedení Siri co součásti iOS 5 lze prohlásit, jakkoli se tomu dosud těžko věří, že ano, že mluvení na techniku patrně bude dalším směrem vývoje. Opět vytyčeným společností Apple.
„Zklamání“ z toho, že nový iPhone je jen vylepšená čtyřka, je dávno zapomenuto. Mluví a píše se téměř výhradně o Siri. Noví majitelé iPhonu 4S ji předvádějí, komu mohou. Apple prodal přes čtyři miliony iPhonů 4S za pouhé tři dny od zahájení prodeje; je to více než dvakrát tolik, než kolik se za stejnou dobu prodalo čtyřky. A dosud nejrychlejší prodej kteréhokoli mobilu v dějinách.
I když se zanedlouho začne iPhone 4S prodávat v mnoha dalších zemích včetně Česka, a Siri jde zapnout na každém zakoupeném iPhonu 4S (Nastavení > Obecné > Siri), Siri prozatím umí rozumět a mluvit jen anglicky, francouzsky a německy. Mnoho videí dostupných na webu nyní dokazuje, že rodilým mluvčím rozumí Siri výborně. Lidem s přízvukem cizím však naproti tomu rozumí patrně natolik bídně, že v podstatě mají smůlu.
Apple se ve FAQ k Siri vyjadřuje neurčitě v tom smyslu, že Siri se hlasu a výslovnosti uživatele postupně přizpůsobí, a že se vzrůstajícím množstvím uživatelů se obecně zvýší její porozumění různým přízvukům.
Kdy se asi dočkáme Siri v češtině?
Podívejme se na to takto: na příští rok je přislíbena španělština, italština, japonština, korejština a čínština. Dokonce ani brazilskou portugalštinu Apple zatím neuvádí. Čeština je v žebříčku jazyků světa podle počtu mluvčích přibližně kolem 70. až 80. místa. V žebříčku počtu článků na Wikipedii (což vezměme jako jednu možnost aproximace významu jazyka ve světě digitálním) jsme nyní dokonce třináctí. V žebříčku zemí podle absolutního hrubého domácího produktu jsme 45. Zvážíme‑li tato a jiná hlediska, Siri by mohla umět česky nejdříve tak v roce 2014…