Přejít k hlavnímu obsahu

Lepší než elektrokolo: exoskelet jako z filmu vám dodá superschopnosti

Josef Mika 03.05.2025

Rádi se pohybujete v přírodě, ale při pěší turistice nebo horských túrách se brzy unavíte? Řešením by brzy mohl být exoskelet. Projekt hongkongské společnosti Hypershell odstartoval před dvěma lety na Kickstarteru. Speciální řemenový postroj s karbonovým jádrem má každému přidat výkon celé koňské síly.

Kapitoly článku

Realita namísto sci-fi

Když Steve Rogers poprvé se sérem supervojáka v žilách pěšky pronásledoval zabijáka a získal nadlidskou sílu a rychlost, stále jsme si mysleli, že jde o sci-fi. Mezitím se ukazuje, že by si dnes Kapitán Amerika vystačil jen s exoskeletem.

Zájem o takový exoskelet se zdá být velký: na crowdfundingovém webu Kickstarter se před dvěma lety rozjel projekt společnosti z Hongkongu, který mezitím dospěl do komerční fáze. Exoskelet Hypershell X připevněný kolem boků svého nositele by měl při pěší turistice, náročném chození v horách nebo sprintu efektivně dodat mnohem větší sílu.

exoskelet3

Exoskelet Hypershell váží podle výrobce cca 1,8 kg, kompenzuje ale celých 30 kg. Zdroj: se svolením Hypershell

Exoskelet Hypershell: Tělesná aktivita řízená umělou inteligencí

Exoskelet Hypershell váží přibližně 1,8 kilogramu a připevňuje se kolem boků a ke stehnům ambiciózních turistů nebo sportovců. Motor s výkonem 400 W řízený umělou inteligencí rozpoznává pohyby a snaží se podpořit uživatele v jeho aktivitě. V režimu „Hyper“ je údajně možné vyvinout sílu o výkonu celé jedné koňské síly a dosáhnout rychlosti až 12 km/h. Přístroj také pomáhá s těžkými břemeny/zavazadly. Podle výrobce lze kompenzovat až 30 kilogramů.

Oporu poskytovanou skeletem lze variabilně nastavit na bočních ovládacích plochách. Alternativně je k dispozici ke stažení aplikace, která zobrazuje stav baterie a režim provozu, jakož i další údaje, jako je počet ušlých kroků.

Samotné pouzdro je chráněno proti prachu a stříkající vodě (například dešti) podle normy IP54. Exoskelet se dá efektivně složit pro přepravu a baterie lze snadno vyměnit. Podle výrobce vystačí jedno nabití na přibližně 16 mil (necelých 26 kilometrů) - tato hodnota se však pravděpodobně bude lišit v závislosti na podpoře aktivity. Nasazení a opětovné sundání skeletu by mělo trvat asi 20 sekund.

exoskelet2

Abyste měli jistotu, že se vám exoskelet nevybije na cestách, můžete si dokoupit náhradní sadu vyměnitelných baterií, které by vám měly vydržet na až 26 km. Zdroj: se svolením Hypershell

Vzrušující koncept

I když s exoskeletem Hypershell (zatím) nebudeme létat vzduchem a soupeřit se superpadouchy, slibuje tento koncept výraznou pomoc při mnoha fyzických aktivitách. Pokud věříme specifikacím výrobce, měla by nám tato pomůcka usnadnit horské túry i sprinty, šlapání na kole a povzbudit nás k novým špičkovým výkonům.

Exoskelet bude pravděpodobně zajímavý zejména pro všechny, kterým se tyto aktivity někdy zdají ze zdravotních důvodů příliš namáhavé nebo nemožné. Konstrukce s nastavitelnou velikostí má pokrýt 80 % velikostí dospělých.

exoskelet41

Pro přepravu lze exoskelet Hypershell také složit a připevnit na batoh nebo uložit do kufru. Zdroj: se svolením Hypershell

Na Kickstarteru byl úspěšný

Na Kickstarteru se na projekt Hypershell z původní cílové částky 10 000 dolarů vybralo přes 200 000 dolarů. Díky tomu ze z projektu stal regulérní produkt, který se nabízí k prodeji.

Výrobce nabízí tři varianty, které se liší výkonem motoru a materiálem: nejvyšší verze je zhotovena z karbonu a váží pouze 1,8 kg.  Cena zázračného exoskeletu ale není zrovna dostupná: pohybuje se podle verze od 900 do 1 650 eur (22 500 až 41 000 korun). 

Zdroj: Kickstarter.com, Hypershell, The Verge

Mohlo by vás zajímat


Máte k článku připomínku? Napište nám

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme