Přejít k hlavnímu obsahu

Minipočítač Raspberry Pi 5 vylepšený po všech stránkách

Pavel Trousil 03.10.2023

Téměř vše se na populárním minipočítači Raspberry Pi ve verzi 5 oproti modelu 4 z roku 2019 zlepšilo. Navíc je Pi 5 prioritně určen pro individuální kupující, nikoli pro obchodní partnery. Minipočítače Raspberry Pi jsou velmi oblíbené pro svou nízkou cenu, modularitu a otevřený design.

Počítač velikosti balíčku karet Raspberry Pi byl původně vyvinut jako nástroj pro výuku informatiky, ale rychle se stal populárním pro širokou škálu účelů. Často je využíván jako webový server, multimediální centrum, herní konzole, nebo pro provádění vědeckých experimentů a měření.

První model byl uveden na trh v roce 2012 a od té doby bylo vydáno několik generací. Nyní si lze předobjednat už verzi Pi 5, která má řadu vylepšení. Došlo samozřejmě i na upgrade procesoru a grafiky. Výrobce uvádí, že její nový čtyřjádrový 64bitový procesor BCM2712 s frekvencí 2,4 GHz, je dvakrát až třikrát rychlejší než CPU BCM2711 v modelu Pi 4. 

Grafický procesor Broadcom VideoCore VII dokáže ovládat dva HDMI displeje s rozlišením 4K/60 Hz. V počítači Pi 5 je také nový čip od Raspberry, který přebírá I/O funkce od procesoru. Obsluhuje dvě rozhraní USB 3.0 a dvě 2.0, řadič gigabitového Ethernetu, rozhraní kamery a displeje a GPIO, přičemž to vše je připojeno zpět k procesoru pomocí PCI Express. 

Mezi další změny patří to, že počítač Pi 5 přišel o konektor pro kompozitní video a analogový zvuk, má ale navíc dva konektory FPC a Ethernet konektor se přesunul zpět do pravého dolního rohu desky. Desku má nově dva montážní otvory pro chladiče. K dispozici je také nové pouzdro, které nabízí volitelný aktivní chladič, který se hodí, pokud bude počítač hodně zatížen. Umožňuje také přidat desku se stále vloženou kartou microSD. 

Raspberry Pi
info ikonka
Zdroj: TZ Raspberry Pi
Pokud bude počítač hodně vytížen, lze použít aktivní chlazení.

Co se týká napájení, při použití standardního adaptéru USB-C 5V, 3A (15 W) s počítačem Raspberry Pi 5 musel výrobce ve výchozím nastavení omezit proud na USB na 600 mA. To je méně než byl limit 1,2 A u Raspberry Pi 4, i když obecně stále postačuje pro napájení myší, klávesnic a dalších periferií s nízkou spotřebou. Uživatelům, kteří chtějí pohánět periferní zařízení s vysokým příkonem, jako jsou pevné disky a SSD, a zároveň si zachovat rezervu pro špičkové pracovní zatížení, proto výrobce nabíz ínapájecí adaptér USB-C za 12 USD, který podporuje provozní režim 5 V, 5 A (25 W).

Pi 5 se má začít dodávat koncem října - cena je 60 dolarů (u nás cca 1740 Kč) za 4GB variantu a 80 dolarů (cca 2 300 Kč) za 8GB variantu. Operační systém Raspberry Pi OS by měl přijít v polovině října a při uvedení na trh bude jediným operačním systémem pro tento model. A počítačů by na rozdíl od minulosti měl být dostatek. "Jsme neuvěřitelně vděční komunitě tvůrců a hackerů, díky nimž je Raspberry Pi tím, čím je; byli jste mimořádně trpěliví během problémů s dodavatelským řetězcem, které nám v posledních několika letech ztěžovaly práci," píše zakladatel a generální ředitel Raspberry Pi Eben Upton.

Raspberry Pi
info ikonka
Zdroj: TZ Raspberry Pi
Nový kryt pro Raspberry Pi 5.

Mezi hlavní funkce patří:

  • 2,4GHz čtyřjádrový 64bitový procesor Arm Cortex-A76
  • Grafický procesor VideoCore VII, podporující OpenGL ES 3.1, Vulkan 1.2
  • Duální výstup HDMI 4Kp60
  • Dekodér 4Kp60 HEVC
  • Dvoupásmová Wi-Fi 802.11ac
  • Bluetooth 5.0 / Bluetooth Low Energy (BLE)
  • Vysokorychlostní rozhraní pro karty microSD s podporou režimu SDR104
  • 2 × porty USB 3.0 5 Gb/s
  • 2 × porty USB 2.0
  • Gigabitový Ethernet s podporou PoE+ (vyžaduje samostatnou PoE+ HAT, již brzy)
  • 2 × 4pásmové vysílače MIPI pro kamery/displej
  • Rozhraní PCIe 2.0 x1 pro rychlé periferie
  • Standardní 40pinový header GPIO pro Raspberry Pi
  • Hodiny reálného času
  • Tlačítko napájení

Zdroj: Raspberry Pi Foundation

Mohlo by vás zajímat


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme