Základem nového systému Windows Phone 7 je úvodní obrazovka, která je uspořádána do takzvaných Live Tiles. Ty se samy průběžně aktualizují a uživatelům tak neustále poskytují aktuální přehled o zmeškaných hovorech, nepřečtených SMS/MMS zprávách a e-mailech nebo nadcházejících schůzkách. Každý si navíc může úvodní obrazovku přizpůsobit svým potřebám.
Z úvodní obrazovky je možné rychle přistupovat i do takzvaných Hubs, kterých je celkem šest. Jde o tematicky zaměřené sekce s funkcemi, které uživatelé používají nejčastěji. Jeden hub v sobě například zahrnuje kontakty z adresáře i Facebooku, druhý umožňuje hraní her, třetí přehrávání hudby a videa, čtvrtý je zaměřen na obrázky, pátý na stahování nových aplikací a poslední umožňuje prohlížet, upravovat, sdílet i synchronizovat dokumenty Office.
Mezi další funkce systému Windows Phone 7 patří například rychlé vyhledávání na webu i v samotném telefonu přes vyhledávač Bing, mobilní verze Outlooku, přehledný kalendář, mobilní prohlížeč Internet Explorer nebo aplikace pro pořizování fotografií a videí.
Telefony Windows Phone 7 začnou v Česku postupně nabízet čtyři výrobci, společnosti HTC, LG, Samsung a Dell. Do své nabídky je plánují do konce roku zařadit i dva mobilní operátoři. Společnost T-Mobile se chystá svou nabídku rozšířit o zařízení Samsung Omnia 7, společnost Telefónica O2 plánuje do svého portfolia zařadit jeden z modelů HTC.
Komentář redakce: Na Windows Phone 7 jsem se opravdu těšil. Spojení „Windows 7“ prozatím znamenalo obrovský úspěch a přídavek Phone na tom snad nemůže nic pokazit, ne? Jenže maximum nadšení, které jsem měl na začátku tiskové konference, klesalo s tím, jak dlouho dokázal René Keyzlar (z českého Microsoftu) o novém systému mluvit. S obrovskou hrdostí tak Microsoft „lončoval“ nový systém – přitom šlo o obyčejné představení produktu, ale čím více kůl slovíček se k produktu přidá, tím větší je jeho vážnost.
Mohli jsme se tak dozvědět, že jedině Windows Phone 7 má jako jediný aktivní dlaždice na ploše… no škoda, že někdo z Microsoftu si občas nevzal do ruky telefon s Androidem nebo novějšími Symbiany. Ale budiž. Vypadalo to, že Windows Phone 7 bude standardní operační systém pro Smartphony, samozřejmě s velkou podporou Microsoftu.
Pak ovšem došlo i k mnoha překvapivým odhalením. Windows Phone 7 nebudou v češtině. Jistě, chápeme, český trh je příliš nezajímavý pro amerického giganta, to má logiku. Market nebude dostupný pro uživatele z českých zemí. No jistě, nákupy aplikací jsou problém, i když konkurenční platformy je mají vyřešené, ale ne zase tak dlouho. René Keyzlar pokračoval dál: ani bezplatné aplikace nebude možné z marketu stahovat. Cože? To opravdu nelze stahovat ani bezplatné aplikace? René viděl, že mu teče do bot, a proto prozradil, že stačí vytvořit „falešné“ Live-ID, ve kterém zatajíte, že pocházíte z „východního bloku“, který nemá práva na instalaci aplikací. Stačí se tedy vydávat za občana toho správného státu a máte vyhráno. I když jen částečně. Pokud zadáte falešné Live-ID, nemůže pak Microsoft zaručit fungování ostatních funkcí telefonů. Řekněte wow. No, u soukromého uživatele se to snad dá ještě se zavřenými oči překousnout, ale to mají i firemní zákazníci podvádět? Příliš tomu nerozumíme.
A samozřejmě zpětná kompatibilita aplikací: nulová. Staré aplikace z Windows Mobile 6.5 a starší nebudou ve Windows Phone 7 vůbec fungovat.
Při odchodu z tiskové konference jsem byl rád, že mám v jedné kapse Nokii s novým Symbianem, který umožňuje platbu aplikací i přes české operátory a v druhé kapse zcela otevřený Android.