Přejít k hlavnímu obsahu

Obama si myslí, že umělá inteligence je lepší než 70 % lidí: Bill Gates nesouhlasí

Jakub Fišer 25.04.2025
Obama a Gates
info ikonka
Zdroj: Grok (vygenerováno pomocí AI)

K zajímavému názorovému střetu došlo mezi bývalým americkým prezidentem Barackem Obamou a zakladatelem jedné z největších amerických firem Billem Gatesem. Obama tvrdí, že umělá inteligence už umí pracovat lépe než 60–70 % programátorů. Implikuje tím, že zamýšlet se nad svou budoucností by se neměli pouze „kravaťáci“ nebo zaměstnanci továren, ale takřka všichni.

Kapitoly článku

Obama: AI umí programovat lépe než člověk

Své postřehy Obama pronesl na besedě se studenty z Hamilton College, která se konala zkraje dubna. Mezi studenty apeloval na to, že umělá inteligence nabírá na síle a bude již velmi brzy mnohem důležitější pro celou řadu segmentů.

„Umělá inteligence nepředstavuje pouze ulehčování procesu výroby, nejsou to pouze robotické ruce […] Současné modely už zvládnou opravdu náročné úlohy. Současné modely umí programovat lépe než, řekněme 60 nebo 70 % živých programátorů,“ prohlásil Obama.

K tomu dodal, že hovoříme o velmi náročných profesích, za které ty největší firmy v Silicon Valley platí měsíčně lidem nepředstavitelné peníze. Obava, že umělá inteligence převezme i tuto celkem náročnou práci, je podle exprezidenta Obamy na místě.

Bill Gates má jiný názor

S tímto tvrzením však není za jedno zakladatel Microsoftu Bill Gates. Ano, on sám sice několikrát zopakoval, že „umělá inteligence má ambice překonat lidi ve většině oborů“, nicméně zároveň s tím tvrdí i to, že masivní rozmach umělé inteligence přežijí bezesporu tři profese: biologové, odborníci na energetiku a programátoři.

Dále uvedl, že tyto obory jsou příliš složité na to, aby do nich bylo možné plně implementovat umělou inteligenci. Před dvěma měsíci byl Gates hostem v pořadu The Tonight Show Starring Jimmy Fallon. Na otázku, zdali budou ještě lidé potřeba, 69letý Gates odvětil: „Pro většinu věcí ne. […] Samozřejmě, že si zachováme něco pro sebe. Ale pokud jde o výrobu, logistiku nebo třeba výrobu a pěstování plodin, půjde (s AI) o de facto vyřešené problémy.“

Zdroj: Hamilton College, NBC, Windows Central

Mohlo by vás zajímat


Máte k článku připomínku? Napište nám

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme