Češi trpí na digitální zdraví
Společnost O2, která na českém trhu poskytuje mobilní síť, si nechala vypracovat sociologický průzkum týkající se wellbeingu a zdraví v digitálním věku. Vypracovala jej agentura NMS Market Research, vzorku se účastnilo 1 900 lidí napříč všemi věkovými kategoriemi.
„Z výsledků vidíme, že nízký nebo velmi nízký index digitálního zdraví má v Česku 1 700 000 lidí. Hůře jsou na tom mladší ročníky. Mladí do 34 let na mobilu tráví více než 6 hodin denně. To je o 3 hodiny a 20 minut více, než sami chtějí. V on-line prostoru zahánějí nudu, hledají odreagování a zlepšení nálady, nic z toho ovšem často nepřichází. Po delším čase na telefonu trápí téměř 87 % z těchto lidí pocity nervozity a stresu,“ vysvětluje Tereza Friedrichová z výzkumné agentury NMS Market Research.
Tématu digitálního zdraví a například závislosti na mobilním telefonu, tzv. nomofobii, jsme se na Chipu věnovali opakovaně. Jak se ukázalo, jde o velmi rozšířený problém. S alespoň některými příznaky se totiž potýká zhruba 66 % světové populace.
Změřte si jej zdarma
Pokud si chcete na vlastní pěst změřit úroveň svého digitálního zdraví, můžete tak učinit ve vylepšené aplikaci Moje O2, popřípadě na webu digitalnizdravi.cz. Vůbec tak nemusíte být klientem operátora.
Stačí vyplnit dotazník s 16 otázkami, následně se dozvíte, jak jste na tom v porovnání s věkovou kategorií, do které spadáte. O2 zároveň nabízí i tipy a triky, jak zkvalitnit své digitální zdraví a zbavit se závislosti na telefonu.
Zdroj: O2, digitalnizdravi.cz