Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

1,7 milionu Čechů má špatné digitální zdraví. Takhle si ho změříte zdarma

Jakub Fišer 08.05.2024
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí AI)

Zhruba každý šestý Čech se trápí s nekvalitním digitálním zdravím. To v praxi znamená, že lidé technologie zneužívají, anebo je nevyužívají užitečně, dostávají se kvůli nim do stresu, anebo rovnou do závislostí, což se pak odráží i na jejich psychickém a fyzickém zdraví. Díky novinkám v aplikaci operátora O2 si můžete vaše digitální zdraví sami změřit.

Kapitoly článku

Češi trpí na digitální zdraví

Společnost O2, která na českém trhu poskytuje mobilní síť, si nechala vypracovat sociologický průzkum týkající se wellbeingu a zdraví v digitálním věku. Vypracovala jej agentura NMS Market Research, vzorku se účastnilo 1 900 lidí napříč všemi věkovými kategoriemi.

„Z výsledků vidíme, že nízký nebo velmi nízký index digitálního zdraví má v Česku 1 700 000 lidí. Hůře jsou na tom mladší ročníky. Mladí do 34 let na mobilu tráví více než 6 hodin denně. To je o 3 hodiny a 20 minut více, než sami chtějí. V on-line prostoru zahánějí nudu, hledají odreagování a zlepšení nálady, nic z toho ovšem často nepřichází. Po delším čase na telefonu trápí téměř 87 % z těchto lidí pocity nervozity a stresu,“ vysvětluje Tereza Friedrichová z výzkumné agentury NMS Market Research.

Tématu digitálního zdraví a například závislosti na mobilním telefonu, tzv. nomofobii, jsme se na Chipu věnovali opakovaně. Jak se ukázalo, jde o velmi rozšířený problém. S alespoň některými příznaky se totiž potýká zhruba 66 % světové populace.

Mohlo by vás zajímat

Změřte si jej zdarma

Pokud si chcete na vlastní pěst změřit úroveň svého digitálního zdraví, můžete tak učinit ve vylepšené aplikaci Moje O2, popřípadě na webu digitalnizdravi.cz. Vůbec tak nemusíte být klientem operátora.

Stačí vyplnit dotazník s 16 otázkami, následně se dozvíte, jak jste na tom v porovnání s věkovou kategorií, do které spadáte. O2 zároveň nabízí i tipy a triky, jak zkvalitnit své digitální zdraví a zbavit se závislosti na telefonu.

Zdroj: O2, digitalnizdravi.cz


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud