V průběhu desetiletí po vzniku osobních počítačů se většina společností v tomto segmentu od těchto zařízení již odklonila. Nicméně vize, které naplnily společnosti Apple, Intel a Microsoft přinesly technologie do každé domácnosti a také vydělaly některým prvním drobným investorům miliony dolarů.
1. Apple
Steve Jobs a Steve Wozniak založili Apple v roce 1976 v garáži v kalifornském Los Altos. Začínající firma strávila sedmdesátá léta zdokonalováním svého počítače, než v prosinci 1980 vstoupila na burzu s cenou 22 dolarů za akcii.
Protože byly akcie Apple v průběhu historie hned 5x z důvodu vysoké ceny děleny, tehdejší cena dnešní jedné akcie by činila pouhých 10 centů. Kdokoliv tehdy investoval do společnosti Apple by tak dnes měl více než tisíci násobek své původní investice. V průběhu času by ale takový investor čelil řadě dilemat.
Jobs společnost v roce 1985 opustil a ta v době jeho návratu v roce 1997 koketovala s bankrotem. Proto prakticky všechny zisky z investice do akcií Apple nastaly až po této době. Ačkoliv Jobs společnost zpočátku oživil počítačem iMac, většiny růstu společnost dosáhla tím, že se zaměřila na produkty, jako je iPod a především iPhone. Většina ze zařízení Apple byla revolučních, ale iPhone doslova změnil svět mobilních telefonů a výrazně snížil důležitost osobních počítačů pro společnost a v dnešní době, kdy je Apple nejcennější akciovou firmou na světě, stále představuje smartphone více než 50 % příjmů společnosti.
2. Intel
Když Gordon Moore a Robert Noyce v roce 1968 založili Intel, osobní počítače ještě neexistovaly. Na počátku své historie vytvořili první komerčně vyráběný mikroprocesor na světě, Intel 4004. Tato inovace umožnila menším zařízením, jako jsou osobní počítače, vykonávat funkce, které dříve vyžadovaly mnohem větší hardware.
Díky vyvinutí mikroprocesoru vstoupila společnost v říjnu 1971 na burzu s cenou 23,50 dolaru za akcii. Když k tomu připočtete 13 rozdělení akcií, kterými společnost Intel od té doby prošla, činila cena dnešní akcie během vstupu na burzu pouhé 2 centy. Investice ve výši 1 000 dolarů v době vstupu na burzu by tak dnes měla hodnotu více než 2,8 milionu dolarů.
Prakticky celého zmiňovaného zisku bylo dosaženo ve 20. století – akcie Intel se stále obchodují pod svým maximem z roku 2000. Od splasknutí internetové bubliny ztratil Intel svůj technologický náskok zejména před společností Taiwan Semiconductor Manufacturing. V posledních letech se však pokouší o comeback prostřednictvím návrhů čipů pro datová centra, samořídící automobily a další aplikace a zůstává jednou z největších polovodičových společností na světě.
3. Microsoft
I software hrál při vývoji osobních počítačů zásadní roli. Bill Gates a Paul Allen si brzy uvědomili, že tomu tak bude, a v roce 1975 založili Microsoft. Zlomem byl vstup společnosti do oblasti operačních systémů až v roce 1980.
V listopadu téhož roku uzavřel Microsoft smlouvu se společností IBM o poskytování operačního systému MS-DOS pro počítače IBM PC, čímž položil základy, na nichž vybudoval svou dominanci v oblasti operačních systémů. Společnost si prozíravě ponechala vlastnictví a kontrolu nad systémem MS-DOS, který se pak stal nejrozšířenějším operačním systémem pro osobní počítače vyráběných nejenom IBM, ale i mnoha konkurenty.
Růst popularity operačního systému nakonec přivedl Microsoft v březnu 1986 ke vstupu na burzu – IPO. Akcie se zpočátku prodávaly za 21 dolarů za akcii. Po devíti rozděleních v letech 1987 až 2003 klesla cena aktuální akcie při IPO na něco málo přes 0,07 dolaru. Při současné ceně téměř 280 dolarů za akcii by tak každý tehdejší investovaný dolar měl dnes hodnotu téměř 4 000 dolarů.
Postupem času Microsoft rozšířil svou nabídku o softwarovou sadu pro zvyšování produktivity (MS Office), oblast gamingu (Xbox) internetové vyhledávače (Explorer a Edge) a řadu dalších oblastí. Po úpadku osobních počítačů pak začal v poslední době růst zejména díky své cloudové službě Azure. Úspěch podnikání v oblasti cloud computingu pomohl za posledních 10 let pozvednout akcie Microsoft o téměř 1 000 %. Společnost je na tomto lukrativní trhu momentálně dvojkou za Amazonem, kromě cloudu ji však charakterizuje i celá řada dalších katalyzátorů růstu.
Slovo závěrem
Svět technologií se již do značné míry přestal soustředit na osobní počítače a dnešní investoři by neměli očekávat, že se díky skromným investicím do akcií výrobců osobních počítačů stanou milionáři.
Nicméně vzestup osobních počítačů přispěl k rozvoji nových odvětví, jako je internet, e-commerce, cloud computing a streamovací platformy. Díky tomu se staly podobně lukrativní i investice do společností, jako jsou Amazon, Cisco a Netflix. Je však možné, že i nyní byste na akciovém trhu narazili na nějakou růstovou akcii, která za svůj úspěch částečně vděčí jednomu ze 3 výše zmíněných gigantů osobních počítačů a pokud byste neměli štěstí při hledání, možná mají i oni stále co nabídnout.