Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

3D filařem snadno a rychle

redakce 11.10.2012

Možnost přetvořit svůj scénář v krátký film a především osahat si základy práce s 3D grafikou a animací nabízí StoryFactory, aplikace vytvořená Matematicko-fyzikální fakultou Univerzity Karlovy v Praze ve spolupráci s neziskovou organizací Generation Europe a se Studii nových médií Filozofické fakulty UK.

 

Tento program umožňuje komukoliv si jednoduše vyzkoušet práci 3D animátora a grafika. Aplikace StoryFactory je určena především pro základní a střední školy, jejichž studentům může zpestřit výuku výpočetní techniky, zejména základy 3D virtuální reality a 3D animace. Ze stránek www.storyfactory.cz si ji ale může zdarma stáhnout každý zájemce.

 

Práce ve StoryFactory je snadná i pro začátečníky. Program nabízí řadu funkcí, díky kterým uživatel přetvoří svůj vymyšlený příběh do skutečného filmu. K dispozici má prostředí virtuálního městečka a řadu herců, které musí naučit se pohybovat. Výsledné video je pak možno v jiných programech sestříhat, opatřit hudbou, dabingem nebo titulky.

Novinkou pro podzim 2012 je několik modelů zvířat, která rozšířila výběr z řady nehumanoidních hrdinů – dosud měl tvůrce k dispozici pouze ušatou postavičku z jiného světa zvanou Emocuc. Díky zařazení psa, kočky nebo koně se nabízí další možnosti rozvíjení příběhů. Kromě již zažitých prostorů jako park, ulice nebo byt, čeká na mladé 3D filmaře také jeden zbrusu nový interiér – vícepatrový loft.

Již potřetí vyhlašuje Matematicko-fyzikální fakulta soutěž o nejlepší krátké video vytvořené s pomocí StoryFactory. Námět videí je libovolný, kromě volné disciplíny je ale možné soutěžit také ve speciální kategorii "Experiment XB-1", jejíž podmínkou je vytvoření příběhu se sci-fi námětem. Do soutěže se mladí tvůrci mohou hlásit od začátku školního roku až do 15. ledna 2013 umístěním svého díla na server YouTube a nalinkováním přes formulář na stránkách StoryFactory. Snímky budou poté vyhodnoceny porotou SF týmu a výsledky budou vyhlášeny o měsíc později.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme