Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

6 největších bezpečnostních počítačových hříchů

redakce 21.02.2014

Existují věci, které na počítači jednoduše provádět nesmíte. Pokud ano, vystavujete se nebezpečí zničení svých programů, zneužití dat či dokonce zcizení peněz.

Spolu s Milanem Bortelem, lektorem Počítačové školy Gopas, jsme připravili top 6 rad internetové bezpečnosti.

Ani ránu bez antivirového programu

Antivir je grunt. Pokud nehodláte počítač používat v dokonalé izolaci od okolního světa, mějte vždy nainstalovaný a pravidelně aktualizovaný antivirový program a poslední verzi záplat systému Windows Update. To vám pomůže v základní ochraně proti nejběžnějším virům a nákazám. I když se chováte sebebezpečněji, nikdy nevíte, odkud může hrozba udeřit. V ohrožení pak jsou jak všechna vaše data, tak i účty, které z daného počítače obsluhujete. A pokud používáte počítač k práci, ohrožujete i cenná firemní data.

Neodpovídejte na spamy

Už máte plné zuby spamu ve vaší emailové schránce? Rozhořčená odpověď odesilateli je tím nejhorším řešením. Rozesílateli spamu tím pouze poskytnete důkaz, že adresa je opravdu aktivně používána a stoupne pro něj tak na ceně. Efekt bude tedy takový, že vám začne spamů chodit mnohem více. Výrazně lepším řešením je rozumné nastavení spamového filtru.

Neodpovídejte na podezřelé emaily

Nebezpečí číhá na internetu mnoho. A všechna mají za cíl získání finančních prostředků. Proto je právě internetové bankovnictví často ohrožovaným internetovým nástrojem. Už jen kvůli tomu byste měli dodržovat i všechny ostatní rady a navíc buďte velmi obezřetní, zda se vám do komunikace s bankou nevloudí tzv. „Phishing“. Zloději se emailem, který se tváří jako z banky, snaží vylákat citlivé přihlašovací údaje.

Nikdy nepoužívejte internetové bankovnictví z kavárny

Vyřizovat si záležitosti v internetovém bankovnictví na síti, která může být zcela nezabezpečená, je opravdový nerozum. Ten sympatický mladík u vedlejšího počítače v internetové kavárně může sledovat každý váš krok, včetně zadaných přihlašovacích údajů. Tento počítačový hřích se vám může doslova nevyplatit.

Mějte bezpečné heslo

Zde máme dobrou zprávu. Minulý rok přinesl v oboru zabezpečení výrazný posun. Na pomyslném trůně nejslabších hesel bylo nahrazeno velmi slabé heslo „password“ silnějším „123456“. Ale vážně. Dobrému vytvoření a bezpečnému uchování silného hesla byste měli věnovat dostatek pozornosti. Kvalitní heslo by mělo tvořit minimálně 8 znaků kombinace malých i velkých písmen a číslic. Ještě lépe, když bude mít 10 a více znaků a bude složeno z malých a velkých písmen, číslic a speciálních znaků.  

Buďte pozorní na detaily

Pečlivě kontrolujte, jaké stránky se vám v počítači otvírají a jaké programy spouští či instalují. Nemusí to být vždy stoprocentně ty, které chcete, a některé nebezpečné se dokonce instalují nebo spouštějí samy. Vždy také co nejpečlivěji pročítejte instalační postupy. Předejdete tak mnoha problémům.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud