Respondenti přitom v oblasti kybernetické ochrany dat kladou na dostupnost podnikových dat hlavní důraz.
Mezi dostupností dat a schopností jejich obnovy existuje důležitý vztah – pokud firmy chtějí mít maximální přístup ke kritickým informacím, musejí si být jisté jejich rychlou dostupností. A té se dá dosáhnout nejen pouze pravidelným zálohováním, ale navíc i periodickým testováním procesů a postupů při obnově ztracených dat. Málokterá firma si dnes může dovolit dlouhý výpadek přístupu k datům, a proto stále více z nich testuje obnovu a některé si pořizují i systémy disaster recovery.
Klíčová zjištění průzkumu:
• 11 % lokálních SMB podniků zálohuje občas, 83 % zálohuje pravidelně, další 3 % k tomu testuje, a další 3 % se navíc chrání i s řešeními Disaster Recovery.
• Z pěti hlavních prvků kybernetické ochrany je pro 91 % SMB firem klíčová dostupnost dat. Pro 66 % pak technické zabezpečení, pro 65 % ochrana soukromí, pro 60 % obchodní kontinuita a pro 52 % věrohodnost informací.
• V případě kybernetického útoku jsou podle 58 % oslovených IT administrátorů pro útočníky nejzajímavější firemní hesla.
„Současná IT bezpečnost se proměňuje do komplexního přístupu nazývaného kybernetická ochrana, která obsahuje pět vzájemně se vyvažujících prvků,“ řekl Zdeněk Bínek, zodpovědný za prodej řešení Acronis na českém trhu. „České a slovenské podniky pochopitelně preferují rychlý přístup k datům, ale maximální dostupnost by neměla jít na úkor jejich bezpečnosti, soukromí a věrohodnosti. Současná řešení Acronis poskytují nástroje pokrývající všechny prvky kybernetické ochrany postavené na moderních technologiích obnovy po havárii, umělé inteligenci a blockchainu.“