Přejít k hlavnímu obsahu

Algoritmy a jejich moc

Josef Mika 14.12.2018

Umělá inteligence postavená na algoritmech formuje naše životy.

Algoritmy jsou navrženy tak, aby nám zjednodušovaly život automatizací rozhodnutí a hodnocení. Pokud mají tendenci to dělat nezávisle na lidských vlivech a podle měřítek, která si samy vyvinou, označují se jako smart nebo inteligentní, či také jako umělá inteligence. Ale ať už inteligentní, nebo ne, algoritmy nejsou jen nástrojem, který přetváří lidskou vůli v činy. Prostřednictvím své rychlosti a autonomie vytvářejí celé kategorie nových problémů, rozostřují a maskují schopnost přiřadit se a staví do nového světla tradiční pojmy viny a odpovědnosti.

Algoritmy stále více formují naše životy. Často si ani nevšimneme jak. Určují, zda a za jakých podmínek získáváme půjčky, jaké zprávy nejprve vidíme na internetu (nebo které vůbec ne), jaké lidi poznáme a se kterými bychom mohli eventuálně jít do postele. Dokonce i při plánování válek a na bojišti by měly přinášet výhody – ať si pod tím představujeme cokoliv. Formují naše světové názory, přátelství a kariéry.

Na základě čeho fungují a co od nich můžeme očekávat v blízké budoucnosti? Pokud vás toto téma zajímá, nenechte si ujít článek v lednovém Chipu. V prodeji od 19. 12.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud