Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

AMD Phenom II X6

redakce 27.04.2010

Svůj zatím nejvýkonnější procesor určený pro použití v osobních počítačech představila společnost AMD. Jedná se o šestijádrový CPU AMD Phenom II X6 1090T Black Edition, určený pro patice AM2+ a AM3. V souvislosti s uvedením nových procesorů AMD oznámilo i novou čipovou sadu AMD 890FX.

Podle infomací od výrobce má nový šestijádrový procesor konkurovat výkonem procesorům Intel, ale narozdíl od nich má být výrazně levnější. AMD dokonce tvrdí, že za cenu jednoho šestijádrového procesoru svého největšího rivala bude možné pořídit celou funkční herní sestavu založenou na Phenomu II X6. Toto tvrzení AMD opírá o ceník www.newegg.com z poloviny dubna, ve kterém je za cenu jednoho šestijádrového procesoru Intel Core i7 k dostání základní deska, paměti, grafická karta ATI Radeon HD5670, pevný disk, skříň se zdrojem a 24“ LCD displej s plným HD rozlišením (podrobnější specifikace použitých komponent AMD neuvádí). Bohužel součástí tiskové zprávy není ani pevně stanovená doporučená prodejní cena procesoru Phenom II X6, předpokládáme ale, že se bude pohybovat okolo 6 000 Kč.

Procesor AMD Phenom II X6 obsahuje novou technolologii Turbo CORE, která přesouvá výkon na tři dedikovaná jádra pracující na vyšší frekvenci. Procesor se tak může přepnout do Turbo módu u náročných her a kancelářského softwaru schopného pracovat na dvou nebo třech jádrech, nebo opět zapojit všech šest jader pro ty na počet jader nejnáročnější aplikace. AMD 890FX podporuje technologii ATI CrossFireX, díky níž lze na desku připojit až čtyři grafické karty ATI Radeon HD i technologii ATI Eyefinity. AMD 890FX  s čipovou sadou SB850 podporuje rozhraní 6Gb SATA rozhraní, technologii HyperTransport 3.0 a PCI Express 2.0. V souvislosti s uvedením nové čipové sady přichází na trh i řada základních desek, které již povětšinou obsahují i rychlé rozhraní USB 3.0.

Podrobnější technické informace včetně měření tohoto procesoru vám nabídneme v nejbližší době na stránkách papírového vydání Chipu.

 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme