Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Americká armáda testuje roboty s umělou inteligencí: do boje půjdou už za 6 let

Jakub Fišer 16.03.2024
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí AI)

Vývoj umělé inteligence a robotika je velké téma pro celou řadu oborů, armádu a vojenství nevyjímaje. Podle plukovníka americké armády Troye Denomyho již delší dobu probíhá testování robotických systémů na cvičištích. Do ostrého boje mohou být roboti s umělou inteligencí (AI) nasazeni již v roce 2030.

Kapitoly článku

Roboti ve válce?

Plukovník Troy Denomy se nechal slyšet, že americká armáda pečlivě testuje využití systémů umělé inteligence přímo na bojišti. Prohlásil to na konferenci „Humanoidé nebo vylepšení lidé: Urychlení autonomie pomocí umělé inteligence“, která se konala v rámci festivalu South by Southwest (SXSW) v texaském Austinu.

Denomy uvedl, že v nedávném testu musel velitel čety kontrolovat na 27 dálkově ovládaných robotů, což je více méně nemožné a ztěžuje to potenciální situaci na bojišti. Cílem je ale využít umělou inteligenci u robotů, aby byli autonomní a odváděli očekávanou práci.

Armádní složky prý v tuto chvíli budou testovat další možnosti, jak zapojit roboty do boje. Sdělil dokonce, kdy očekává širší ostré nasazení autonomních systémů: „Z velké části uvažujeme o období mezi lety 2030 a 2040.“ V tomto případě je řeč o autonomních robotech.

Mohlo by vás zajímat

Testování usilovně probíhá

Aby nedošlo k pomýlení, uvedl plukovník Denomy také několik příkladů, jak polo-autonomní robotické systémy pomáhají vojákům již dnes. Například naváděné drony, které vidíme v praxi i v aktuálně probíhající válce na Ukrajině.

Koncem loňského roku mariňáci také testovali robotické psy s připojeným raketometem M72. Zástupce americké armády zdůraznil, že ministerstvo obrany dodržuje kodex, dle kterého má být člověk vždy někde v procesu zapojen, pokud jde o využití umělé inteligence a robotiky.

„Myslím, že doba, kdy stroj bude schopen porozumět etice, je ještě daleko,“ varoval na závěr své řeči plukovník Denomy.

Zdroj: SXSW 2024, The Sun


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud