Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Americká vláda prodloužila smlouvu s ICANN

redakce 04.07.2012

Nová smlouva na správu domén nejvyššího řádu a přidělování IP adres má platit následujících 7 let.

Americká vláda, zastupovaná úřadem pro telekomunikace a informatiku, obnovila smlouvu s organizací ICANN, která se stará o fungování doménového systému v internetu a přidělování IP adres. Na základě smlouvy bude ICANN i nadále garantovat fungování klíčové součásti infrastruktury internetu. Kontrakt byl uzavřen na 3 roky s možností rozšíření až na 7 let.

Uzavření nové smlouvy předcházelo několikaměsíční posuzování na straně amerického úřadu pro telekomunikace a informatiku, který vyhlásil výběrové řízení na nového provozovatele doménového systému. Podle vyjádření úřadu však nikdo z dalších uchazečů nesplnil náročná kritéria, a proto byl výběr nového provozovatele v březnu letošního roku ukončen.

Americká vláda ovšem nebyla zcela spokojena ani s nabídkou sdružení ICANN. Odborníci navíc celý tendr komentují jako varování, že se americkým úřadům nelíbí některé kroky ICANN v oblasti obchodování s novými doménami nejvyšší úrovně. V této souvislosti jistě stojí za připomenutí, že ICANN jen za podané žádosti o zřízení nových generických domén nejvyšší úrovně inkasoval kolem 350 milionů dolarů, a přesto tento proces provázejí problémy a nejasnosti. Roční rozpočet této organizace je přitom asi 60 milionů dolarů.

Další kolo výběru provozovatele doménového systému začalo v dubnu letošního roku. Podáno bylo celkem 5 nabídek, většinou od amerických společností. Vítězství sdružení ICANN ovšem nebylo velkým překvapením.

Podle podmínek nové smlouvy musí ICANN prokázat konkrétní kroky ke zlepšení svých služeb při správě domén nejvyšší úrovně pomocí automatizace a k jasnému oddělení technické stránky a tvorby pravidel. Rovněž musí zlepšit služby svým zákazníkům. Nový kontrakt také jasně stanovuje, že pokud nebudou tyto podmínky naplněny, svěří americká vláda správu domén nejvyšší úrovně někomu jinému.

Zdroj: Svět-hostingu.cz


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud