Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Aplikace Tečka končí: co je EZKarta a jak ji nainstalovat pro Android a iPhone?

Jakub Fišer 22.03.2024
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí AI)

Tečka, aplikace pro ověření bezinfekčnosti obyvatel, bude napořád patřit k největším symbolům covidové epidemie v Česku. Její cesta je však u konce a nyní ji nahradila aplikace EZKarta. Jak ji na nainstalovat pro Android, ale i pro iPhone?

Kapitoly článku

Aplikace EZ Karta

Aplikace EZKarta (zkratka pro „karta elektronického zdravotnictví“) je novou hlavní aplikací ministerstva zdravotnictví pro všechny občany České republiky, pracuje na ní Digitální a informační agentura (DIA) a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS). Základní premisou je, že nahrazuje původní aplikaci Tečka a přidává i několik nových funkcí.

Zdroj: @agentura_dia / X

První funkcí nové appky je Očkovací průkazka občana. Každý občan uvidí v aplikaci veškerá svá očkování, která mu byla aplikována od 1. 1. 2023 a to včetně očkování proti onemocnění Covid-19. Rodiče tam budou moci zkontrolovat také vakcinaci svých děti do 18 let.

Údaje z EZKarty bude možné předložit například u svého praktického lékaře, ale třeba také při ošetření v nemocnici, na pohotovosti a podobně. V tuto chvíli aplikaci však nelze využít jako mezinárodní očkovací průkaz – EU a WHO nic podobného zatím neplánují.

Nejen elektronický očkovací průkaz

EZKarta však bude postupně přinášet nové funkce, např. mapu poskytovatelů zdravotních služeb, rozšířené sdílení obsáhlé zdravotní dokumentace jednotlivých občanů a také elektronický přístup občanů k jejich datům – výpisy informací z centrální resortních systémů, tedy ohledně operací, vyšetření a podobně.

Ukázka prostředí aplikace EZKarta
Zdroj: Jakub Fišer, Chip.cz

Jak nainstalovat EZKartu pro Android?

  • Zamiřte do obchodu Google Play a aplikaci do telefonu nainstalujte

Jak nainstalovat EZKartu pro iPhone?

  • Zamiřte do obchodu App Store a aplikaci do telefonu nainstalujte

Jak se přihlásit do aplikace EZKarta?

  1. Spusťte aplikaci EZKarta na vašem telefonu
  2. Zadejte přihlašovací PIN – případně jej nastavte, pokud jste ještě neměli aplikaci Tečka
  3. Proveďte ověření identity přes Portál občana – mobilní klíč eGovernment, eObčanka, MojeID, NIA ID, IIG nebo bankovní identita

Poznámka: uživatelům s aplikací Tečka byla provedena automatická aktualizace a aplikace se převedla na EZKartu. Taktéž přihlášení proběhlo automaticky.

Zdroj: EZKarta, DIA


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbitVšechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud