Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Apple čelí pokutám: výrobce iPhonu je obviněn z porušení zákona o hospodářské soutěži

Jiří Palyza 05.05.2022

Společnost Apple má nové problémy: Evropská komise výrobce obvinila z porušování pravidel hospodářské soutěže, a to v souvislosti s jeho platební službou Apple Pay. Nejhorší scénář hovoří až o miliardových pokutách.

Na základě výsledků předběžného šetření Evropské komise Apple porušuje evropská nařízení o hospodářské soutěži. V pondělí bruselský úřad oznámil, že výrobce omezuje přístup ke standardní technologii pro bezkontaktní platby mobilními zařízeními. Tím omezuje hospodářskou soutěž v oblasti mobilních peněženek ve prospěch vlastního řešení Apple Pay.

"Pro integraci evropských platebních trhů je důležité, aby spotřebitelé využívali výhod konkurenčního a inovativního tržního prostředí," uvedla místopředsedkyně komise, Margrethe Vestagerová. Nyní se ale objevily důkazy, že společnost Apple omezila přístup třetích stran ke klíčovým technologiím, potřebným pro vývoj konkurenčních mobilních peněženek pro zařízení Apple.

Obvinění proti Apple: hrozí vysoké sankce

applefine

Firma podle zjištění Evropské komise porušuje pravidla hospodářské soutěže. Týká se to platební metody Apple Pay. | Zdroj: CardMapr/Unsplash

Apple má nyní možnost se k námitkám vyjádřit. Pokud by úřady pro hospodářskou soutěž trvaly na svém stanovisku, mohla by společnosti hrozit vysoká pokuta. Pokud firmy poruší pravidla hospodářské soutěže EU, hrozí jim pokuta až do výše deseti procent jejich ročního celosvětového obratu.

V souvislosti s bezkontaktními platbami na iPhonu se dlouho cítily v nevýhodě banky. Kritizují především to, že prostřednictvím společnosti Apple nemají přístup k čipu NFC, který umožňuje používat smartphone jako bezkontaktní platební kartu. Apple Pay je jediný způsob, jak získat přístup k možnostem čipu NFC v iPhonech. Apple to považuje za technické řešení, které zajišťuje bezpečnost a ochranu dat při platbách. Výrobce také ujišťuje, že každý, kdo chce mít přístup k Apple Pay, ho dostane.

Evropská komise zahájila řízení proti společnosti Apple

V první reakci na rozhodnutí Bruselu Apple zdůraznil, že Apple Pay je pouze jednou z mnoha platebních možností pro evropské spotřebitele, všem poskytuje stejný přístup k čipu NFC a stanovuje bezpečnostní standardy. Společnost bude s komisí i nadále v této věci vést dialog.

I po předložení prohlášení o námitkách komise pokračuje v dalším řízení proti společnosti Apple. Už v loňském roce oficiálně obvinila výrobce z nekalé konkurence v obchodě s aplikacemi pro iPhone a iPad. Podle vyjádření komise Apple znevýhodňuje ostatní poskytovatele aplikací pro streamování hudby. I zde výrobci hrozí pokuta.

Zdroj: The Guardian


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme