Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Apple představil iOS 9

redakce 08.06.2015

Na konferenci WWDC 2015 představil Apple svoje softwarové novinky pro letošní rok. Už neurčuje trendy, ale snaží se dohnat konkurenci.

S pravděpodobností hraničící s jistotou se již před vývojářskou konferencí WWDC 2015 hovořilo o uvedení nové hudební streamovací služby pod značkou Apple, postavené na základě akvizice Beats Music. A skutečně se tak stalo: nová služba nese název Apple Music a na jednom místě nabídne hudbu i videoklipy a neomezený přístup ke skladbám přijde na 10 dolarů měsíčně (zatím byla zveřejněna jen cena pro americké uživatele), zvýhodněné rodinné předplatné pro šest uživatelů se samostatnými účty bude stát 15 dolarů měsíčně. Zajímavostí je funkce Global radio s výběrem hudby od DJů a moderátorů rozhlasových stanic nebo Connect, sociální síť pro hudebníky a jejich fanoušky. Služba Apple Music bude dostupná od 20. června ve více než 100 zemích ze zařízení s iOS a počítačů s OS X a Windows. Podpora pro Android a Apple TV bude doplněna letos na podzim.

Třetí do mariáše

Netrpělivě očekávané byly i novinky v operačních systémech iOS a OS X, ale šéf Applu Tim Cook vynesl na úvod své prezentace ještě jeden trumf: ke dvojici operačních systémů Applu přibyde ještě další, watchOS 2, který bude pohánět hodinky Apple Watch. Díky vlastnímu plnohodnotnému operačnímu systému budou moci Apple Watch nativně provozovat vlastní aplikace, bez nutnosti propojení s iPhonem, včetně využití Wi-Fi přímo v hodinkách. Novinkou je například funkce Time Travel na procházení událostmi v kalendáři otáčením korunky hodinek nebo noční režim aktivovaný při odložení hodinek do nabíječky na nočním stolku.

Nový OS X 10.11 ponese název El Capitan a přinese podporu nových gest, obdobu služby Google Now v internetovém prohlížeči Safari nebo přichytávání oken k okrajům obrazovky ve stylu Windows. Celkově se Apple soustředil především na zvýšení výkonu OS X, které by mělo být znatelné jak při spouštění aplikací, tek při práci s nimi. O lepší výkon při hraní her se pak postará technologie Metal, již dříve použitá v iOS. OS X 10.11 bude dostupný na podzim, vývojáři mají k beta-verzi přístup již nyní.

Udržet krok s Androidem

V mobilních operačních systémech neurčuje Apple trendy již delší dobu a s novinkami ohlášenými pro iOS 9 se to jen potvrzuje. Hlavní inovací má být funkce Proactive, vylepšení asistentky Siri, které by mělo předvídat potřeby uživatele, podobně jako to již dlouhou dobu dělá Google Now. Funkce Proactive jsou ale bezpochyby zajímavé, například prohledávají e-maily, zdali nenajdou informace o volajícím z čísla neuloženého v adresáři iPhonu. Apple zdůrazňuje, že informace získané službou Proactive zůstanou zcela soukromé a vymezuje se tak vůči Googlu, který se snaží zpeněžit každý zlomek získané informace. Jen pro vybrané země (u nás nikoli) bude dostupná nová aplikace News, pro správu novinek ve stylu Flipboardu, a vylepšení v mapách, které umožní vyhledávat spojení městské hromadné dopravy.

Další vylepšení v iOS se týkají iPadů, které dostanou lepší softwarovou klávesnici, kombinovanou s touchpadem, a také možnost současného provozu různých aplikací ve více oknech (což umí Android již několik let) pro iPad Air 2 a novější. Optimalizace operačního systému má zajistit delší výdrž zařízení při provozu na akumulátor a mnohem menší nároky iOS 9 na místo v úložišti. Nový iOS 9 je k vývojářům k dispozici již nyní, v červenci bude uvolněna veřejná beta-verze. Instalovat půjde na všechna zařízení podporující iOS 8 a my vám již v příštím Chipu nabídneme náš pohled na inovace v iOS 9.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme