Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Apple pyká za rozbité klávesnice: každému zákazníkovi vyplatí až 8700 Kč na ruku

Jakub Fišer 29.05.2023

Americká společnost Apple měla u jedné z minulých generací svých laptopů MacBook problémy s konstrukcí klávesnice, která se často rozbíjela. Finální konkluze je nyní jasná – soud nařídil Applu zaplatit svým zákazníkům odškodné.

Kapitoly článku

Problémové klávesnice Buttefly

Problémy se týkaly 12″ MacBooku a také několika generací MacBooku Air a MacBooku Pro, úplně konkrétně mezi lety 2015 a 2019. Tyto laptopy disponovaly extrémně tichou a nízkou klávesnicí „motýlkového typu“ (z originálního názvu Butterfly). Typ určuje, jak jsou klávesy na desku připevněny a jak funguje jejich stisk.

Na Apple se však začaly krátce po uvedení této klávesnice valit stížnosti, uživatelům se totiž po relativně krátkém čase začalo dít, že jim klávesy z počítače odpadávaly. Výrobce se později vrátil k původní „nůžkové konstrukci“ klávesnice. Nutno poznamenat, že Apple zadarmo klávesnice opravoval, problémy však přetrvávaly.

Apple zaplatí zákazníkům odškodné

Po této etudě zbyli znepokojení uživatelé. Apple tedy od roku 2019 čelí hromadné žalobě uživatelů. Podle informací agentury Reuters se Apple před soudem dohodl s žalobci na urovnání sporu v hodnotě 50 milionů dolarů, tedy asi 1,1 miliardy korun.

Pro Apple to v praxi znamená, že všem postiženým uživatelům na území Spojených států amerických (protože žaloba se týká pouze těchto uživatelů) vyplatí odškodné za to, že museli navštěvovat servis a měli problémy se svým zařízením.

Dle informací 9to5Mac běží přihlášky k odškodnému od března a nyní seznam čítá zhruba 86 tisíc žadatelů o odškodné. Apple má soudem přikázáno vyplatit každému poškozenému na ruku 50 až 395 dolarů (1100 až 8700 Kč v přepočtu), v závislosti na tom, kolik oprav musel spotřebitel řešit a podobně.

Zdroj: Reuters, 9to5Mac


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud