Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Apple se přibližuje: Samsung prodává stále méně smartphonů – přesto si udržuje čelní pozici

Jiří Palyza 02.08.2023

I přes pokles prodejů chytrých telefonů v posledních šesti měsících zůstává Apple se svými iPhony na dobré pozici. Nová zpráva ukazuje, že by se situace mohla brzy dokonce ještě zlepšit.

Kapitoly článku

Podle nejnovějších informací z branže zůstává prodej iPhonů i přes šestiměsíční propad silný. Kvůli výraznému poklesu v celém segmentu mobilních telefonů, který zažil v posledních měsících, byly cítit výrazné obavy výrobců z dalšího vývoje. Ve druhém čtvrtletí letošního roku došlo k desetiprocentnímu poklesu. Tento negativní trend trvá už šest kvartálů po sobě.

Jedničkou na trhu stále zůstává Samsung, který si drží podíl 21 %. Následuje Apple se svými iPhony, který obhospodařuje 17 % tržního podílu.

Lídři Samsung a Apple oslabují

catalyst

| Zdroj: Canalys Newsroom

Pokles prodejů ve druhém čtvrtletí tohoto roku potvrzují i data analytické společnosti Counterpoint Research. Podle údajů byl tento kvartál o 8 % slabší než v předchozím roce a oproti prvnímu čtvrtletí zaznamenal pokles o 5 %.

Celosvětové ochladnutí se dotklo i společnosti Apple. Ta zaznamenala oproti předchozímu roku pokles o 13 %. Samsung prodal o 14 % méně chytrých telefonů a nyní drží "pouhých" 21 % trhu. Apple také oproti své silné pozici z konce roku 2022 oslabil a z celkového koláče mobilní branže ukusuje 17 %.

Na třetím místě následuje čínský Xiaomi s tržním podílem 13 %, což je ale 16% pokles ve srovnání se stejným obdobím loňského roku.

Dočkáme se brzkého oživení?

Výhled do budoucna je ale pozitivnější. Důležitou roli hrají zejména rozvíjející se trhy, jakými jsou jihovýchodní Asie a Indie. Podle analytiků agentury Canalys vedoucí technologické firmy pracují na nových zařízeních, což by mohlo přilákat více zákazníků. Velký zájem vzbuzuje především očekávaná patnáctá řada modelů iPhonů, jejichž představení a posléze uvedení na trh by mělo proběhnout letos na podzim.

Zdroj: Canalys.comCounterpoint Research


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud