Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Apple už nesází na jednu kartu: výrobu z Číny přesouvá jinam

Josef Mika 04.05.2023

Apple začal svůj aktuální model iPhone 14 montovat v Brazílii. Snaží se tím dále diverzifikovat svůj dodavatelský řetězec mimo Čínu. iPhone 14 bude montovat brazilská společnost Foxconn v Sao Paulu.

Kapitoly článku

Výrobní čísla iPhonů 14 vyrobených v Brazílii končí písmeny "BR/A", což potvrzuje, že byl sestaven v této jihoamerické zemi. Zatím se však v Brazílii montuje pouze základní model iPhone 14.

Apple již dříve v Brazílii vyráběl iPhony, včetně iPhonu 13 a iPhonu SE. Pro americkou společnost je produkce v Brazílii výhodná nejen kvůli snížení závislosti na Číně, ale také kvůli vysokým dovozním daním.

Následky covidové pandemie

Závody společnosti Apple v Číně byly silně ovlivněny přísnou místní politikou a opatřeními vůči pandemii covidu. Již v listopadu loňského roku Apple poprvé varoval investory a zákazníky, že dostupnost iPhonu 14 Pro bude v předvánoční sezóně 2022 kvůli situaci v Číně značně omezená. Podle nedávné zprávy Apple od té doby ztrojnásobil výrobu iPhonů v Indii.

I když se montáž iPhonů v Brazílii soustředí pouze na místní trh, může to stačit k tomu, aby se předešlo nedostatku dodávek v zemi. V případě iPhonu 15, který by se měl objevit později v tomto roce, Apple doufá, že montáž bude zahájena v Číně a Indii současně.

Čínský trh stále důležitý

apple-shenzhen-china-1(1)

Nový Apple Store otevřený v čínském Šen-čenu 28. dubna. | Zdroj: Apple

Částečné přesouvání výroby z Číny do jiných rozvojových zemí ale neznamená, že by Apple čínský trh zanedbával. Čínští zákazníci jsou pro něj stále velmi důležití. Koncem dubna například otevřel další velkolepý značkový obchod Apple MixC v Šen-čenu, 17milionovém technologickém, výzkumném, výrobním a obchodním centru jižní Číny.  Jedná se už o 55. Apple Store v regionu. V nové prodejně pracuje více než 150 kvalifikovaných členů maloobchodního týmu, kteří dohromady hovoří deseti jazyky, včetně čínštiny, kantonštiny, angličtiny, japonštiny, korejštiny, francouzštiny, španělštiny, ruštiny, arabštiny a znakové řeči.

Zdroj: 9to5Mac, Apple


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme