Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Apple varuje před vlivem veder na zařízení: teplotní šoky neprospívají hlavně akumulátorům

Jiří Palyza 17.06.2021

V těchto dnech nás sužují vysoké teploty, které budou kulminovat o víkendu. Vedra nesvědčí ani technologiím. Apple upozorňuje, že ať už jde o iPhone, iPad, Apple Watch nebo Macbook, pokud se zařízení příliš zahřejí, může dojít k trvalému poškození jejich akumulátorů.

O víkendu se koncem tohoto týdne očekávají rekordní teploty, které půjdou až přes hranici 35 stupňů Celsia. Nejen pro nás lidi jsou už tak vysoká vedra těžko snesitelná. Extrémními teplotami trpí i akumulátory našich oblíbených zařízení.

Například iPhony od Apple a jejich akumulátory špatně snáší oba extrémy: jak příliš vysokou, tak i příliš nízkou teplotu. Ideální teplotní rozsah pro provoz Apple udává mezi 16 a 22 stupni, v rozumných mezích je ještě rozpětí mezi nulou a 35 stupni. Z příliš nízkých teplot se akumulátor iPhonu ještě zvládne zotavit, pokud ale teplota naopak vystoupá příliš vysoko, může být jeho stav kritický. Apple proto obecně doporučuje "vyhýbat se okolním teplotám nad 35 stupňů Celsia". V opačném případě by mohlo dojít k trvalému poškození akumulátoru.

acudamaged

Vinou přehřátí může dojít k trvalému poškození akumulátoru, v extrémních případech i vzniku požáru. Obzvlášť citlivé jsou články Li-Pol. Ke kritickému zvýšení teploty akumulátoru může dojít i při nabíjení nadměrně vysokým proudem. | Zdroj: Steven Robertson (strobe.cc)/Foter

To platí zejména při nabíjení akumulátoru iPhonu. Pokud proces nabíjení probíhá v příliš vysokých teplotách, pokud to není častější praxe, tak může dojít k dočasnému snížení kapacity akumulátoru. Což samozřejmě povede k rychlejšímu vybití při provozu zařízení. Pro předcházení přehřátí v průběhu nabíjení stačí v extrémních teplotách maličkosti, například vyjmutí telefonu z ochranného pouzdra.

Klasika je také ponechávání zařízení v autě. Pokud parkujete na přímém slunci, raději veškerá digitální zařízení vezměte s sebou. Více do detailu radí ohledně péče o akumulátory například Apple na svém webu v článku s názvem "Maximalizace výdrže a životnosti baterie".

Hledáte akumulátorové vytrvalce?

Bez ohledu na to, zda akumulátor smartphonu utrpěl tepelné poškození nebo ne, jeho snižující se kapacita je stále nepříjemná. Pokud tedy hledáte skutečné vytrvalostní běžce, můžeme vám doporučit podívat se na srovnávací přehled smartphonů. Na špičce z hlediska výdrže běhu na akumulátor jsou tyto modely:

1. Xiaomi Mi 10T Pro
2. Realme 7 5G
3. Xiaomi Mi 10T Lite 5G
4. Motorola Moto G8 Power
5. Asus ROG Phone 3

 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud