Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Applu klesá výdělečnost iPhonů: na vině mohou být dostupnější paměťové varianty

Jakub Fišer 18.08.2023

Apple vydá během roku zhruba 4 nové telefony. To je rozhodně méně než většina jeho androidové konkurence. Přesto si až do teď držel solidní prodejní bilanci. Agentura CIRP však upozornila na pokles v prodejích, který může být způsoben postupným zlevňováním vyšších paměťových variant.

Kapitoly článku

Na konci července informovala agentura Consumer Intelligence Research Partners (CIRP) o tom, že přestože Applu se stále daří v prodejích iPhonů, zákazníci kupují spíše lacinější modely a výdělečnost Applu tak celkem dost klesá.

Apple navyšuje paměťové verze

CIRP konkrétně uvádí, že průměrná prodejní cena nejkupovanějších iPhonů klesla od roku 2022 o zhruba 50 dolarů na každém prodaném jablíčku. Apple již dlouhodobě vyznává strategii produkt + služba, takže poměrně úspěšně podniká také ve streamovacích službách (Apple Music, Apple Arcade, Apple TV+), cloudových úložištích (iCloud+) a nabízí i předplatné jako News či Fitness+.

V novém průzkumu CIRP uvádí, že postupný pokles výdělečnosti iPhonů může mít co do činění s výběrem paměťových variant. V minulosti totiž Apple nabízel jako základní variantu úložiště 64 GB, což je poměrně málo.

Velká spousta zákazníků si to po roce používání iPhonu s takto malým úložištěm uvědomila a na příště už volila větší – a tím pádem i dražší – paměťovou variantu. A že nejde o zanedbatelný rozdíl dokládá i fakt, že každá vyšší paměťová varianta vyšla o 100 až 200 dolarů více (2 až 4 tisíce navíc).

Graf toho, jak často uživatelé volí vyšší paměťové varianty | Zdroj: se svolením CIRP

Graf toho, jak často uživatelé volí vyšší paměťové varianty | Zdroj: se svolením CIRP

Trend se obrací proti Applu

„U starších modelů iPhonu a modelu SE je základní úložiště 64 GB a u novějších modelů 128 GB. Každý model nabízí dva nebo tři upgrady úložné kapacity. Modely iPhone Pro s nejvyšší kapacitou úložiště stojí až o 500 dolarů více než základní model, což odpovídá 50% příplatku za iPhone 14 Pro.

V předchozích čtvrtletích se kupující většiny modelů rozhodli pro vylepšené úložiště a zaplatili za něj. Tento trend se obrátil v červnu 2023, kdy pouze přibližně třetina kupujících upgradovala úložiště,“ napsal v průzkumu CIRP.

Nutno podotknout, že iPhony nikdy nenabízely možnost rozšířit paměť pomocí SD karet, tudíž uživatel musel vydržet s tou variantou, jakou si koupil. Pokud chtěl šetřit, riskoval pak problém s úložištěm. Jistou záchranou jsou cloudové služby, kam ale nelze delegovat celé úložiště telefonu.

Zdroj: CIRP


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme