Přejít k hlavnímu obsahu

Ashampoo Slideshow Studio 2012

redakce 02.07.2012
info ikonka
Zdroj:

Uveřejněno na Chip DVD 07/12.

 

Plná verze programu Ashampoo Slideshow Studio 2012 z Chip DVD vám pomůže s vytvářením prezentací fotografií, doplněných efektem pohybu kamery, přechodovými efekty i hudbou na pozadí. Přehrávání snímků můžete navíc obohatit i úvodními a závěrečnými titulky či dalšími grafickými prvky – nápisy či vodoznaky. S rychlým zpracováním vám přitom pomohou připravené šablony, funkce automatické synchronizace délky prezentace s použitou hudbou nebo náhodná volba přechodových efektů. Výslednou prezentaci lze exportovat jako video ve formátu WMV. Slideshow Studio má přehledné uživatelské rozhraní, přeložené do mnoha jazyků včetně češtiny.

Na Chip DVD najdete plnou verzi programu Ashampoo Slideshow Studio 2012 v ceně 200 Kč, kterou můžete po jednoduché registraci používat bez jakýchkoli omezení. Jestliže se vám tvorba prezentací z fotografií zalíbí, můžete si za zvýhodněnou cenu pořídit nejnovější Ashampoo Slideshow Studio HD2 (zkušební verze) s daleko bohatšími funkcemi na export videí s prezentacemi, včetně například i vypalování DVD a Blu-ray disků nebo přímého nahrávání na YouTube či Facebook.

Příprava snímků: Slideshow Studio pracuje s časovou osou prezentace – podobně jako programy na stříhání videa.
Příprava snímků: Slideshow Studio pracuje s časovou osou prezentace – podobně jako programy na stříhání videa.

Slideshow Studio má uživatelské rozhraní v češtině a velmi snadno se ovládá. Vytváření nové prezentace začněte výběrem poměru stran obrazovky, na které budete snímky prezentovat (pravděpodobně 16:9) a pokračujte vložením obrázků, které se mají v prezentaci promítat. K tomu můžete použít buďto tlačítko »Přidat«, nebo přetáhněte snímky do okna s nápisem »Prosím přidejte obrázky« z Průzkumníka či jiného souborového manažera. Program se vás ještě zeptá, jakým způsobem má fotografie seřadit – zdali podle jména, nebo data jejich pořízení (které si Slideshow Studio vezme z EXIF dat snímků). Fotografie na časové ose můžete později libovolně přetahovat na jiné místo a měnit tak jejich pořadí. Program zařadí snímky na časovou osu a můžete se pustit do dalších úprav prezentace.

Pohyb kamery: KenBurns efekt s šablonami či vlastním nastavením pomůže vylepšit jinak statické předvádění snímků.
Pohyb kamery: KenBurns efekt s šablonami či vlastním nastavením pomůže vylepšit jinak statické předvádění snímků.

Úpravy prezentace

Pro efektní prezentace snímků nabízí Slideshow Studio hned několik grafických témat, lišících se především stylem popisků, log a titulků. Tyto předvolby najdete vpravo nahoře, vybraný motiv se zobrazí jako zelený pruh pod časovou osou se snímky. Prvky můžete různě kombinovat a měnit jejich délku, resp. rozsah snímků, u kterých jsou použity.

Jestliže chcete při úpravách prezentace snímků používat spíše individuální prvky, než kompletní témata, máte k dispozici nástroje na vkládání textů, obrázků a geometrických tvarů s dostatečnými možnostmi nastavení písma, barev, natočení, zarovnání i pořadí. U geometrických tvarů lze navíc definovat i jejich průhlednost a vytvořit si tak třeba vlastní vodoznak, jestliže si nevyberete z nabídky připravených log.

U snímků zařazených do prezentace najdete i zajímavou volbu »Upravit KenBurnsův efekt«. Jedná se o způsob, jakým lze oživit statické předvádění snímků pomocí efektu pohybu kamery. V nastavení efektu můžete určit, jakým směrem a v jakém rozsahu se bude kamera nad snímkem pohybovat a vše si rovnou překontrolovat v náhledu. Slideshow Studio obsahuje několik připravených šablon efektu, další si snadno uložíte podle vlastního nastavení tlačítkem »Přidat k šablonám«. Tyto šablony nicméně nelze nasadit globálně na všechny obrázky v prezentaci.

Další důležitou vlastností prezentace snímků jsou přechodové efekty. Po kliknutí na oddělovače snímků se zobrazí náhled přechodu a především i volba »Změna přechodu«. Na výběr je více než deset různých přechodových efektů a pokud použijete volbu »Rozšířené«, můžete si prohlédnout jejich náhled. Ve standardním nastavení se přechody v prezentaci náhodně střídají.

Hromadné nastavení přechodů a KenBurns efektu najdete v nabídce vyvolané tlačítkem »Přechod«. Zvolit můžete výchozí typ KenBurns efektu nebo si vybrat, které z přechodových efektů budou používány při náhodném střídání. Velmi důležité jsou předvolby na záložce »Doba trvání«. Zde najdete posuvníky pro nastavení délky zobrazení snímků i přechodových efektů, nebo funkci pro synchronizaci délky celé prezentace s hudbou přehrávanou na pozadí. Po použití této předvolby se otevře manažer hudby, kde můžete přidat hudební soubory ve všech běžných formátech a nastavit pořadí jejich přehrávání. Délku zobrazení jednotlivých snímků i přechodových efektů lze nastavovat i ručně – jejich protahováním na časové ose.

K dokonalé prezentaci fotografií scházejí už jen úvodní a závěrečné titulky. Pod tlačítkem »Titulky« najdete jednoduchého průvodce, kde si zvolíte umístění a styl titulků, které mohou rolovat v rámci jedné stránky prezentace, nebo být přehrávány jako více prolínajících se stránek. Pak si zvolíte barvu či obrázek na pozadí, délku zobrazení a rovněž i šablonu textu s nastavitelným fontem a velikostí či barvou písma.

Přechodové efekty: Z téměř dvou desítek přechodových efektů si jistě vyberete, nebo použijete funkci náhodného výběru.
Přechodové efekty: Z téměř dvou desítek přechodových efektů si jistě vyberete, nebo použijete funkci náhodného výběru.
Synchronizace s hudbou: Slideshow Studio umí automaticky nastavit dobu zobrazení snímků a přechodových efektů podle vybrané hudby na pozadí.
Synchronizace s hudbou: Slideshow Studio umí automaticky nastavit dobu zobrazení snímků a přechodových efektů podle vybrané hudby na pozadí.
Export videa: Při exportu prezentace do videoklipu ve formátu WMV lze nastavit kvalitu, která souvisí s velikostí výsledného souboru.
Export videa: Při exportu prezentace do videoklipu ve formátu WMV lze nastavit kvalitu, která souvisí s velikostí výsledného souboru.

Finalizace a export

Při tvorbě prezentace můžete průběžně kontrolovat náhledy jednotlivých prvků (zobrazení snímků, přechodové efekty či titulky) a rovněž si v hlavním okně programu přehrát celou prezentaci. Snadno si tedy doladíte všechny drobnosti, dříve než exportujete hotové video s fotkami. K exportu prezentace do formátu videa slouží volba »Soubor | Vytvořit prezentaci«. K dispozici je pouze formát WMV s nastavitelnou kvalitou (velikostí souboru s videem), ovšem bez možnosti volby rozlišení obrazu videa.

Výsledný soubor s koncovkou WMV přehrajete v počítači, mobilním telefonu nebo třeba v media centru připojeném k televizi. S převodem do dalších formátů, včetně například i DVD, vám pomůže třeba bezplatná aplikace Freemake Video Converter. Rozpracovanou prezentaci lze samozřejmě uložit i ve speciálním formátu aplikace Slideshow Studio, se kterým pak můžete libovolně dále pracovat, typicky přidávat nové snímky. Při ukončení programu Slideshow Studio vám bude nabídnuta aktualizace na verzi HD 2, kterou můžete získat za zvýhodněnou cenu.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme