Přejít k hlavnímu obsahu

Ashampoo UnIstaller 5

Martin Kučera 05.05.2014

I sebelepší počítač je náchylný k zanesení nepotřebnými soubory a programy, které mohou později zpomalovat jeho hladký chod. Nedejte nepořádku šanci a zbavte se ho. * Uveřejněno na Chip DVD 05/14

box-uninstal250 Používáte-li pravidelně počítač, tak zjistíte, že má tendence hromadit spoustu nepotřebných souborů v průběhu času. A to nejen souborů, ale i programů, na které časem zapomenete, až najednou z ničeho nic máte o mnoho GB volného místa na disku méně. S tímto nešvarem lze přitom naložit poměrně snadno, stačí použít Ashampoo UnInstaller. Umožní vám se důkladně zbavit programů, které již nepotřebujete, dokáže najít a promazat veškeré nepotřebné soubory, které se vám nahromadily na disku, ať už je jejich původ jakýkoliv, stejně tak dobře si poradí s registry. Nabízí také možnost instalovat programy s logováním, které vám zobrazí detaily o instalaci, co se kam instaluje a co daný program využívá.

Pro čtenáře Chipu je připravena půlroční verze programu Ashampoo UnInstaller 5, který je určený na rozsáhlý úklid pevných disků a systému.

  • Jazyk: česky
  • OS: Win XP/Vista/7/8 (32/64 bit)
  • Registrace online

Profesionální péče

Kromě evidentní funkce pro odinstalování programů se pod pokličkou skrývá daleko více. Nejen, že můžete pohodlně přes tento program odinstalovat jiné produkty, ale můžete je také instalovat. Asi vás napadne otázka k čemu to je dobré. Odpověď je prostá, veškerá data z instalace se zaznamenají do logů, které jsou pak uloženy v programu a můžete je pak snadno zanalyzovat a najít, zdali jste na svůj disk nedostali nechtěně něco škodlivého či nebezpečného. Rovněž se vám zobrazí statistiky o tom, kam se co zapsalo na disku či do registrů. Součástí je také monitor, který můžete najít na liště a stará se o automatické detekování a logování nových instalací. Tuto součást můžete samozřejmě libovolně zapínat a vypínat.

obr-03

Logování: Po rozkliknutí zalogovaného programu se vám zobrazí absolutně všechny prostředky, které při instalaci byly použity, včetně cest na disku a registrů.

Pakliže vás napadla otázka proč vlastně používat software třetí strany, když odstranění instalace přes ovládací panely spolehlivě funguje. Funguje, ale s tím, že za sebou mnohdy nechá spoustu referencí ať už v registrech nebo zbylých souborech na disku, které se vám po čase stejně nahlásí jako nepotřebné a každý lepší program je po skenování smaže. Tak proč si zbytečně přidělávat práci a neodinstalovat jednou a provždy. Přesně to vám umožní Ashampoo UnInstaller.

obr-04

Odinstalace: Integrovaný průvodce odinstalací se postará o to, aby samotný průběh proběhl jak nejlépe je to možné a zkontroluje, že program po sobě nezanechal žádné stopy.

12 přídavných modulů

Tím to ovšem nekončí, ba naopak. K dispozici je vám dalších 12 přídavných modulů pro údržbu systému. Naleznete zde:
1. Drive Cleaner – Analyzuje systém/disk a následně smaže nepotřebné soubory, které zbytečně zabírají místo.
2. Registry Optimizer – Prohledá databázi registrů, nalezne chybné a nepotřebné a po vašem souhlasu je odstraní.
3. Internet Cleaner – Najde dočasné internetové soubory, cookies, historii, vyrovnávací paměť a smaže je. Automaticky nalezne prohlížeče, které tento úkon potřebují. Podporuje všechny v dnešní době populární prohlížeče.
4. Defrag 3 – Zrychlete si načítání souborů z disku. Klasická defragmentace disku za využití nejefektivnějšího algoritmu na trhu. Nepoužívat u SSD disků.
5. Service Manager – Umožní vám spravovat, hodnotit či deaktivovat jednotlivé spuštěné služby.
6. Startup Tuner – Načítá se po spuštění PC až příliš mnoho programů a chcete startování zrychlit? Toto je vaše řešení. Snadno můžete spravovat, které programy se spouštět budou a které ne, popřípadě přidat nové. Pokud nevíte, co vypnout můžete a co ne, tak vám napoví online hodnotící systém.
7. Font Manager – Umožní vám prohlížet nainstalovaná písma a případně nepoužívaná smazat.
8. System Restore Manager – Správce bodů obnovy systému. Umožňuje prohlížet, vytvářet, mazat či obnovovat tyto body.
9. File Wiper – Vám umožňuje smazat soubory opravdu důkladně. Tak důkladně, že je již přes žádný obnovovací nástroj neobnovíte a nepodaří se to ani vojenské rozvědce. Maže v závislosti na nastavení úrovně bezpečnostních procedur.
10. Undeleter – Pokud jste něco smazali, chcete to vrátit zpět a zároveň jste nepoužili k mazání File Wiper, tak toto je vaše naděje k obnově ztracených dat.
11. Link Checker – Jednoduše prohledá zástupce, kteří na nic neodkazují. Poté je na váš rozkaz smaže.
12. Duplicate Finder – Vyhledá duplicitní soubory a po vaší pečlivé kontrole je odstraní.

obr-05

Nástroje: Drobná ochutnávka nástrojů na čištění disku a systému, které vám jsou rovněž plně k dispozici a plní svůj účel na 110%.

Veškeré funkce sebou nesou i několik možných nastavení. U defragmentace si můžete nastavit, při kolika procentech fragmentovaných souborů se má automaticky doporučit, u File Wiperu můžete nastavit typ mazání od snadno obnovitelného až po nemožné obnovit či u ostatních mazacích modulů co všechno se mazat má a co ne. V případě, že nechcete používat automatické monitorování instalací, ale jen někdy, tak je tato možnost plně integrována do Windows Průzkumníka. Pokud byste měli obavy ze zneužití programu, tak je tu možnost program zabezpečit heslem, bez kterého se produkt nespustí. Zkrátka si program můžete přizpůsobit svým potřebám a to včetně grafické stránky, Ashampoo UnInstaller vám dá na výběr ze třech povedených designů.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud