Přejít k hlavnímu obsahu

Asus Google Nexus 7 - nejlepší 7" tablet

Michal Bareš 14.10.2013

Minulý měsíc jsme měli možnost vyzkoušet nový 7“ tablet Asus Google Nexus 7, takže jsme všeho nechali a co nejrychleji jsme jej podrobili našim komplexním testům.

web-nexus-7-2013-flo-3q-left-nahled

Nová generace je lepší než ta předchozí ve všech ohledech, s výjimkou výdrže na akumulátor, která je při práci s internetem sice jen o pár minut kratší, ale při sledování videa vydržel předchozí model téměř o tři hodiny déle. Tento fakt je však při pohledu na specifikace logický: nový Nexus 7 má vyšší rozlišení displeje (1 920×1 200 vs. 1 280×800 pixelů), rychlejší procesor a dvojnásobnou kapacitu RAM, ale také akumulátor s o něco nižší kapacitou (15,5 Wh oproti 16,0 Wh), menší tloušťku (9 mm vs. 11 mm) a hlavně o poznání nižší hmotnost (287 g oproti 335 g). Nový Nexus 7 je také o 23 gramů lehčí než o 2 mm tenčí iPad mini. Při práci s internetem vydržel na baterii pracovat 7 hodin a 23 minut, při sledování videa ale klesla výdrž z 9 hodin a 33 minut u předchozí generace na 6 hodin a 44 minut, což je sice stále nad průměrem kategorie, ale iPad mini vydrží při shodném vytížení o dvě hodiny déle. Praktickou hodnotou je také extrémně krátká doba, za kterou lze pomocí dodávaného adaptéru tablet nabít. V tomto případě to trvá jen 3 hodiny a 28 minut, což je v porovnání s iPadem mini o hodinu méně, a v porovnání s předchozí generací Nexusu 7 dokonce o 2 hodiny a 20 minut méně.

Napohled největším vylepšením tabletu Asus Google Nexus 7 je skvostný IPS displej s ultrajemným rozlišením 1 920×1 200 bodů, kterému jsme v laboratoři naměřili rekordně vysoký maximální jas 545 cd/m2 – takhle jasný displej nemá žádný jiný tablet z našeho žebříčku Top 10. K omezenému jasu na úrovni 300 cd/m2 směřovala asi největší naše výhrada k první generaci tohoto tabletu (recenze viz Chip 11/2012, str. 66), a tak máme radost, že se výrobce polepšil nejen o trochu, ale hned o rozdíl celé třídy. Šachovnicový kontrastní poměr 133:1 odpovídá průměru kategorie a je v podstatě stejný jako u iPadu mini. Oproti minulé verzi má nový Nexus 7 konečně zadní fotoaparát s rozlišením 5 Mpx.

Motorem tabletu je čtyřjádrový CPU Snapdragon S4 Pro (APQ8064) na frekvenci 1,5 až 1,7 GHz (podle toho, kolik jader je aktivních), který je výkonnější, ale energeticky náročnější než předchozí Tegra 3 (1,3 GHz), což se projevuje i na kratší výdrži. Překvapením pro nás byl výsledek načítání komplexních webových stránek, které se u nové verze načetly za 29 sekund, přičemž předchozí generaci to trvalo pouze 17 sekund. Při načítání webových stránek je nový Nexus 7 celkově pomalejší i než ostatní tablety z Top 10; doufejme, že se to při aktualizaci Androidu 4.3 vyřeší. Grafický čip Adreno 320 vykázal v benchmarku 3DMark 11 803 bodů (Ice Storm), resp. 7 160 bodů (Ice Storm Extreme). Při testu ICS dosahovala snímková frekvence 60 fps, při náročnější verzi ICS Extreme se pohybovala okolo 28 fps. Na tabletu lze tedy hrát i graficky nejnáročnější hry.

Práce s internetem je i přes výše zmíněné delší načítání testovací stránky velice svižná, stejně jako celý běh operačního systému. Z hlediska výkonu je nový Nexus 7 pro naprostou většinu uživatelů „overkill“. Při přehrávání videa dosahuje tablet teploty 35,9 °C, při procházení internetem se zahřeje na nadprůměrných 39 °C, při práci je tedy cca o 2 °C teplejší než iPad mini, a dokonce o 4–5 °C teplejší než předchozí generace Nexusu 7.

Největší novinkou Androidu 4.3 je možnost nastavení profilů pro jiné uživatele. Díky nim můžete například dětem znemožnit přístup k nákupu aplikací na obchodu Play, povolit jim některé aplikace nebo jim znemožnit přístup k vašemu pracovnímu mailu. Velice praktická je také možnost nastavit plnohodnotný přístup jinému uživateli, takže jeden tablet poslouží všem členům domácnosti, přičemž každý má k dispozici své vlastní nastavení, aplikace, a dokonce i svůj vlastní mailový klient. Android 4.3 také podporuje technologii Bluetooth Smart technology, která dokáže zprostředkovat přístup k mobilním aplikacím, jež jsou schopny se připojit k novým zařízením, jako jsou fitness senzory.

Kvalita zpracování je stejná jako u minulého modelu. Výrobce použil plasty místo hliníku, ale displej je chráněn „gorilím sklem“ a tablet je dostatečně tuhý. Na jeho těle stále nenajdete slot pro paměťovou kartu, což je škoda, ale dá se bez něj žít. Co nás mrzelo víc, je fakt, že se nový Nexus 7 bude prodávat pouze ve verzi s LTE modemem, který je sice zpětně kompatibilní s 3G, ale v ČR zbytečný a drahý. S možností přímého přístupu na datové mobilní sítě se navíc bude prodávat pouze testovaná, 32GB verze, a to za již poměrně vysokou částku 9 490 Kč. Proto většina zájemců asi sáhne po levnější, 16GB verzi pouze s Wi-Fi připojením, která má stát doporučených 6 490 Kč, tedy o 500 Kč víc, než kolik stál srovnatelný předchozí model.

Shrnutí

V současnosti naprosto jasně nejlepší 7“ tablet s OS Android. Pokud se v nejbližší době neobjeví Apple iPad mini s Retina displejem, budou mít zájemci o malý tablet snadnou volbu. Škoda kratší výdrže i prozatím nevyužitelného a drahého LTE modemu, 3G verze mohla být levnější. Většina zákazníků si ale stejně koupí dostupnější 16GB Wi-Fi model.

Plus

Skvělý displej, svižný chod, nízká hmotnost, Android 4.3.

Minus

Kratší výdrž na akumulátor, vyšší cena verze s LTE.

Cena
  • 9 490 Kč

 

Displej 7“ / 1 920×1 200 bodů
CPU / RAM Qualcomm Snapdragon S4 Pro (APQ8064) 1,5–1,7 GHz / 2 GB
Operační systém Android 4.3
Úložiště / SD karta 32 GB / –
Rozhraní LTE, Wi-Fi , Bluetooth, NFC
Výdrž na akumulátor (internet / video) 7:23 / 6:44 hodin
Rozměry a hmotnost 20,0×11,4×0,9 cm, 287 g

 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud