Přejít k hlavnímu obsahu

AT&T se podílelo na financování laboratoře inovací na FEKT VUT

Michal Bareš 01.04.2019
info ikonka
Zdroj:

Na Vysokém učení technickém v Brně byla v lednu otevřena laboratoř inovací. Takzvaná Innovation Laboratory má studentům umožnit vyzkoušet si nové, často ještě komerčně nedostupné technologie z oblasti 5G sítí a internetu věcí (IoT).

Díky tomu mohou studenti realizovat své vlastní projekty a udržet si náskok nejen v tomto odvětví. O novém vybavení laboratoře jsme se bavili s Ladislavem Vencem ze společnosti AT&T, která se na zprovoznění nové učebny výrazně podílela.

Co vedlo vaši společnost k tomu, podílet se na vytvoření Innovation Laboratory?

Za novou laboratoří stojí dlouhodobá vzájemná spolupráce mezi AT&T a Ústavem telekomunikací Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií VUT. Jsme rádi, že máme možnost podporovat Vysoké učení technické v Brně. Touto podporou pokračujeme v našem závazku pro rozvoj a odborné vzdělávání jak studentů, tak i našich zaměstnanců.

Takže laboratoř nebude sloužit pouze studentům?

Nyní bude laboratoř sloužit hlavně studentům ze dvou vybraných studijních programů.  Do budoucna ale univerzita plánuje zpřístupnit laboratoř i dalším studentům a také laické a odborné veřejnosti. Laboratoř se také otevře i zaměstnancům AT&T, aby podpořila jejich další vzdělávání.

Co přesně laboratoř inovací studentům nabízí?

Studenti si přímo v laboratoři mohou vymyslet a realizovat vlastní projekty, jejichž součástí je mimo jiné i testování moderních komunikačních technologií využívaných zejména v oblasti internetu věcí (IoT) a průmyslu 4.0. Důležité je, že mohou studenti svůj projekt realizovat od začátku do konce - navrhnout si vlastní desky plošných spojů, osadit je součástkami, implementovat komunikační technologie a na konci dotvořit design produktu za pomoci 3D tiskárny.

S jakým hardwarem a systémy mohou studenti v laboratoři pracovat?

AT&T přispělo k vybavení laboratoře širokou škálou hardwaru i softwaru. Patří sem například vestavěná zařízení a vývojové kity nebo 3D tiskárna pro navržení a tvorbu finální podoby IoT zařízení. Součástí vybavení jsou také moduly pro moderní IoT komunikace nebo drobné komponenty pro tvorby a vývoj IoT zařízení. Ze softwarového vybavení to pak je software pro škálování a samoléčení (tzv. self-healing).

Zmínil jste, že součástí laboratoře jsou také komponenty pro vývoj IoT. Jak se konktrétně AT&T zapojuje do vývoje této technologie?

Od platformy IoT až po profesionální služby pomáháme podnikům optimalizovat procesy, zvyšovat bezpečnost, získávat informace a řešit složité problémy. AT&T je ve spojení s IoT strukturována tak, aby přinášela adaptabilní řešení napříč různými průmyslovými odvětvími, včetně správy majetku, řešení vozidel, spotřební elektroniky, dronů, energie, zdravotnictví, výroby a inteligentních měst. Právě díky internetu věcí jsme schopni vývojářům a podnikům pomoct urychlit a inovovat jejich podnikání. 

Jaké jsou tedy v současnosti výsledky AT&T na IoT technologiích?

AT&T je lídrem v oblasti IoT, od třetího čtvrtletí roku 2018 máme k dispozici 48 milionů připojených zařízení a přes 24 milionů připojených vozidel. Díky tomu má IoT vliv na technologické fungování téměř ve všech strukturách průmyslu. Klíčovou součástí strategie AT&T je globální řešení zapojení IoT technologií. To v současné zajišťuje přes 500 dopravců napříč více než 200 státy a územími. Přesně tímto směrem chce AT&T do budoucna dále pokračovat.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme