Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Auta ovládaná pohledem: budoucnost se představí už o víkendu

Jakub Fišer 22.02.2024
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí AI)

Již příští týden začíná v katalánské Barceloně veletrh moderních technologií a spotřební elektroniky Mobile World Congress, neboli MWC. Ještě chvilku před tím, již tuto neděli, představí své nové telefony Honor. A nejspíš dojde i na zajímavé demo, které ukáže, jak se budou automobily ovládat v budoucnu.

Kapitoly článku

Telefon Honor s novou funkcí

Honor u své novinky Magic 6 Pro, což má být hlavní vlajkový telefon tohoto roku, chystá také funkci sledování očí (eye-tracking). V praxi má fungovat tak, že jen pomocí sledování určitých prvků a tlačítek na displeji můžete váš telefon ovládat. Bezdotykově, bez pohybu rukou.

„Funkce je založena na umělé inteligenci a na základě pohybu očí dokáže pochopit, jakého záměru chcete dosáhnout. […] Při pohledu na konkrétní tlačítko po dobu 2 až 3 sekund se příslušný pokyn aktivuje,“ uvádí Honor v oficiálním prohlášení.

Čínský výrobce mobilních telefonů se spojil i s výrobcem automobilů Alfa Romeo, na videu pak ukazuje, jak lze touto technologií snímání očí ovládat speciálně navržený sportovní vůz Giulia. Širší ukázku této technologie, nejspíš i ve vztahu k ovládání například automobilů, Honor plánuje až pro svůj event před barcelonským veletrhem.

Zdroj: Autocar / YouTube

Ovládání auta očima?

Není jasné, jak moc bude tato technologie u telefonu Honor Magic 6 Pro užitečná v praxi, ani jaké automobilky nakonec budou chtít technologii ovládání pohybem u svých vozů demonstrovat. Vzhledem ke spolupráci s Alfou Romeo však vychází pravděpodobně značky z koncernu Stellantis, jako je Citroën, Opel nebo Peugeot.

Honor a jeho tehdejší vlastník Huawei již v minulosti představili technologii bezdotykového ovládání. Stačilo před displejem máchat rukama v gestech jako pohyb nahoru, pohyb do strany a podobně. Tuto funkci však Honor již nenabízí, a to ani coby technologii pro usnadnění.

Zdroj: Honor tisková zpráva, Autocar

Mohlo by vás zajímat


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud