Nejnovější verze bezpečnostního řešení AVG 9.0 Chip Edition ve speciální edici pro čtenáře Chipu je připravena na ochranu vašeho počítače před viry, červy, trojskými koňmi, spywarem a dalšími druhy nebezpečného softwaru. S bezpečným pohybem na internetu vám pomůže kontrola otevíraných odkazů i webový štít. Ve výbavě AVG samozřejmě nechybí ani kontrola příchozích e-mailů a spolehlivý firewall, chránící počítač před útoky ze sítě. Všechny prvky ochran počítače pracují zcela automaticky, bez dlouhého úvodního nastavování. Oproti komerční verzi AVG Internet Security 9.0 nenajdete v programu antispamový filtr elektronické pošty, funkce na ochranu identity při nakupování a dalších rizikových aktivitách na internetu a tzv. systémové nástroje na správu běžících procesů a síťových připojení a doplňků.
Na Chip DVD najdete instalační data AVG 9.0 Chip Edition v ceně 1200 Kč. Tato verze obsahuje tzv. kontinuální licenci, kterou je nutné každý měsíc prodlužovat zadáním licenčního čísla. Termíny licence jsou voleny tak, aby bylo vždy dostatek času na její prodloužení. Pravidelní čtenáři Chipu díky tomu mají program AVG trvale zdarma. Tato licence není určena pro komerční využití. V případě zájmu o komerční licenci navštivte e-shop www.avg.cz.
|
|
Úvodní nastavení bezpečnostních komponent programu AVG se částečně odehrává již při instalaci, další následují při prvním spuštění. V zájmu zrychlení antivirových testů počítače může AVG vyhledat a označit důvěryhodné soubory, které nebudou opakovaně prověřovány. Můžete tak ušetřit čas při pravidelných testech. Další nastavení se týká aktuálně používaného síťového připojení, u kterého můžete označit jeho důvěryhodnost a přiřadit mu profil. Pro domácí počítač pravděpodobně použijete profil »Přímé připojení k Internetu«, případně »Malá domácí nebo kancelářská síť«.
Při prvním spuštění AVG byste měli překontrolovat stav všech komponent programu (zdali jsou označeny jako »Aktivní«). Dále je vhodné nastavit režim pravidelných kontrol celého počítače. V menu na levé straně okna AVG vyberte nabídku »Otestovat počítač« a funkci »Upravit naplánované testy«. Standardně připravený test nemůžete smazat, snadno lze ale upravit jeho nastavení. Dále si můžete vytvořit vlastní testy dle potřeby. Pomocí příslušných funkcí můžete nastavit časový plán testu a pravidelné intervaly spouštění, dále také způsob testování a samozřejmě i vybrat, které oblasti počítače, disky a složky budou testovány.
Obrana před havětí
Vedle pravidelných testů váš počítač samozřejmě chrání také kontrola dat v reálném čase v podobě rezidentního štítu. Rezidentní ochranu nemusíte nastavovat, stačí ponechat komponentu »Rezidentní štít« aktivovanou. AVG vám bude hlásit případné pokusy o průnik a bude se ptát, jak má s nalezenou infekcí naložit. Pomocí nabídky »Správa výjimek« můžete označit soubory a adresáře, které budou považovány za bezpečné. Průniku škodlivého softwaru do vašeho počítače při běžné práci zabrání komponenty »Anti-Virus« a »Anti-Sypware«, které se rovněž nijak nenastavují. Samostatnou skupinu nebezpečných programů představuji rootkity, které se maskují jako ovladače či systémové knihovny a není lehké je najít. K vyhledávání rootkitů slouží komponenta »Anti-Rootkit« a funkce »Vyhledat rootkity«.
Nebezpečné zásilky
AVG automaticky kontroluje všechny příchozí e-maily na výskyt virů. Užitečná mohou být i další nastavení kontroly e-mailů, dostupná v nabídce »Nástroje« pod volbou »Pokročilé nastavení«. V nabídce vlevo najděte skupinu nastavení »Kontrola pošty« a »Filtrování e-mailů«. Zde můžete zakázat přijímání všech různých druhů příloh – spustitelných souborů, dokumentů i jakýchkoliv dalších typů souborů. Nebezpečím e-mailů jsou především přílohy, měli byste tedy zakázat alespoň přijímání samostatně spustitelných souborů.
Bezpečně na webu
S bezpečným surfováním na internetu pomohou nástroje Webový štít a LinkScanner. Webový štít chrání počítač během prohlížení internetových stránek a přenosu dat po internetu. AVG zabezpečí před viry také komunikátory ICQ, MSN a Yahoo! Messenger. U komunikátorů si můžete nastavit i seznamy povolených a blokovaných uživatelů. Přejděte opět do menu pro pokročilých nastavení a zvolte položku »Webový štít«, dále »Rychlé zasílání zpráv« a pak například »Pokročilé ICQ«. Další nastavení webového štítu není třeba nijak upravovat, pouze se přesvědčte, že je komponenta aktivní.
Komponenta LinkScanner pracuje v internetových vyhledávačích Internet Explorer a Firefox, kde kontroluje výsledky vyhledávání na internetu a předem varuje před nebezpečnými stránkami. Můžete přitom používat svůj oblíbený vyhledávač. AVG přidává ověření o bezpečnosti k nalezeným výsledkům vyhledávání. LinkScanner vás bude také varovat před návštěvou stránek s nebezpečným obsahem.
Zeď kolem počítače
Firewall v AVG umožňuje i mnoho dalších nastavení. Najdete je v menu »Nástroje« pod volbou »Nastavení Firewallu«. Každému ze síťových adaptérů můžete přiřadit vlastní profil pro připojení k síti a podrobně jej nastavit. V nastavení profilů najdete především řízení přístupu k sítím, předvolby pro používané aplikace a systémové služby. Podrobná nastavení jsou určena především pro pokročilejší uživatele, ti méně zkušení nemusejí nic měnit a mohou se spolehnout na výchozí předvolby.
Dalším z prvků kontroly komunikace počítače je Firewall., který na základě pravidel kontroluje a případně i blokuje síťový provoz. V předvolbách firewallu máte na výběr především z přednastavených profilů nastavení podle způsobu využití počítače a jeho připojení k síti. Užitečná je také volba »Zapnout herní režim«, která potlačí všechna hlášení firewallu, pokud právě pracujete s programy v režimu celé obrazovky. Kromě hraní her se vám tato funkce může hodit i při přehrávání videa nebo při prezentacích.
Detailní pokročilé nastavení
V hlavním okně AVG jsou k dispozici jen základní volby nastavení pro jednotlivé komponenty zabezpečení. Tato základní nastavení vyvoláte dvojklikem na ikonu komponenty. Detailní nastavení komponent najdete v nabídce »Nástroje« pod volbou »Pokročilé nastavení« K dispozici jsou jak možnosti nastavení vzhledu a chování samotné aplikace AVG (zobrazování upozornění a zpráv, režim aktualizací ad.), tak i podrobné volby pro jednotlivé komponenty AVG. Pokud si nejste jistí, jak předvolby upravit, nemusíte si lámat hlavu. AVG 9.0 Chip Edition je i při výchozím nastavení připravený kompletně ochránit váš počítač před všemi hrozbami z internetu.