Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Bezkontaktní platby na vzestupu

Pavel Trousil 19.08.2014

Společnost MasterCard uveřejnila čtvrtletní výsledky bezkontaktních plateb kartami MasterCard a Maestro. Bezkontaktními kartami MasterCard lze už platit u více než 2,5 milionů obchodníků v 66 zemích na světě.  V České republice jejich počet ve 2. čtvrtletí 2014 meziročně vzrostl o více než 250 %.

master-nahled

Celosvětově je možné bezkontaktně platit v 66 zemích světa, z toho ve 36 zemích v Evropě. V roce 2014 přibyly do seznamu „bezkontaktních zemí“ dvě nové: Dánsko a Lotyšsko. Platit bezkontaktními kartami MasterCard nebo Maestro lze celkem u 2,5 milionů obchodníků na světě, což je o 108 % více než v roce 2013.

Společnost MasterCard začala bezkontaktní platby nabízet poprvé v roce 2005. V České republice je MasterCard jako první uvedl na trh v červnu 2011 a jejich zavedení proběhlo úspěšně – už po dvou letech zde překročil počet vydaných karet 1 milion. Další země, v nichž byl vydán nejméně jeden milion bezkontaktních karet, patří Francie, Itálie, Maďarsko, Německo, Polsko, Rakousko, Rusko, Švýcarsko, Turecko, Ukrajina a Velká Británie.

To, že tyto formy placení mají u zákazníků v České republice úspěch, dokládá i fakt, že každá druhá transakce u obchodníků je provedena bezkontaktní kartou. Podle statistik Sdružení pro bankovní karty je na domácím trhu vydáno více než 2,5 mil bezkontaktních karet MasterCard, které lze využít pro bezkontaktní platby ve více než 56 tis. obchodních míst. Ve 2. čtvrtletí bylo uskutečněno téměř 24 milionů bezkontaktních transakcí kartami s bezkontaktní technologií PayPass. Celosvětově počet uživatelů bezkontaktní karet nebo zařízení ve druhém čtvrtletí 2014 vzrostl meziročně o více než 250 %.

Bezkontaktní karty a zařízení MasterCard nebo Maestro vydává v Evropě více než 260 vydavatelských finančních institucí. Jejich objem v první polovině roku 2014 se meziročně zvýšil čtyřnásobně. Celkový průměrný objem jedné bezkontaktní transakce ve 2. čtvrtletí 2014 činil 11 EUR, přičemž u debetních karet to bylo 10 EUR a u kreditních karet 14 EUR.

Bezkontaktní platby MasterCard

Bezkontaktní platební technologie PayPass výrazně urychluje proces platby, protože celá transakce proběhne přibližně do 5 sekund. Držitel karty ji přiloží k bezkontaktnímu terminálu, který přečte potřebné údaje. Díky tomu je možné nakupovat zboží do 500 Kč bez potřeby zadávat PIN kód či vkládat kartu do čtecího zařízení. Při nákupech převyšujících částku 500 Kč je držitel karty požádán o autorizaci platby svým podpisem nebo zadáním PIN kódu. Bezkontaktní platební technologie MasterCard PayPass nemusí být vázána pouze na klasickou platební kartu, platit bezkontaktně je možné i pomocí speciální nálepky. Ta se dá přilepit například na zadní kryt mobilního telefonu, čímž získáte pohodlný platební nástroj, který můžete mít vždy po ruce. Placení touto nálepkou probíhá stejně jako při jakékoliv jiné platební kartě s bezkontaktní technologií.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme