Přejít k hlavnímu obsahu

Bezpečně i bez antiviru

redakce 22.07.2019

Potřebujete mít ve Windows instalovaný antivirový program? 

Od roku 2020 bude tato otázka zbytečná, protože právě v příštím roce přestane Microsoft podporovat Windows 7, poslední verzi svého operačního sytému pro osobní počítače, která nemá antivir vestavěný. Už v roce 2012 integroval Microsoft antivirový program Windows Defender, společně s antim-malwarovým enginem, do Windows 8 a to samé platí i pro současné Windows 10. Pokud se tedy uživatelé operačních systémů Windows 8(.1) a 10 chtějí opravdu obejít bez antiviru, musejí sami tuto vestavěnou funkci vypnout.

My vám to samozřejmě nedoporučujeme. Bezpečnostní experti společnosti AVComparatives, se kterými Chip úzce spolupracuje na testech v reálném prostředí, detekovali v období od února do března 2019 hned 367 internetových hrozeb, okamžitě napadajících počítače s Windows bez aktivní antivirové ochrany. V těchto případech stačí otevřít určitou webovou stránku nebo si stáhnout nakažený soubor, aby došlo k zavirování počítače. Pozitivní ale je, že ze 16 testovaných antivirů jich 7 zastavilo všechny útoky. Do této skupiny přitom patří i Windows Defender. To odpovídá i výsledkům posledního velkého testu antivirů v Chipu. Stále ale s antivirem od Microsoftu nemůžeme být úplně spokojeni, protože vyvolává hodně falešných poplachů a také by mohl efektivněji využívat systémové zdroje.

Skepse některých uživatelů vůči antivirům je zpravidla vyvolána problémy nekvalitních antivirových programů, způsobujících řadu nežádoucích vedlejších efektů nebo dokonce bezpečnostních rizik. Marketingová prohlášení některých výrobců antivirových programů by navíc mohla v uživatelích vyvolat falešný dojem, že počítač s instalovaným bezpečnostním softwarem je nenapadnutelný. To ale bohužel není pravda.

Jak zabezpečit Windows 10 i bez instalace dalšího softwaru vám poradíme v srpnovém Chipu.

1(1)(1)(1)(1)(1)(1)(1)(1)(1)(1)(1)(1)(1)(1)(1)


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud