Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Bezplatné prověření bezpečnosti webů pro školy

Pavel Trousil 04.09.2023
Zdroj: Vygenerováno v Midjourney

Organizace pracující s dětmi a mladistvými mohou využít novou službu, kterou nabízí sdružení CZ.NIC, správce domény .CZ. Ta umožní pravidelnou kontrolu bezpečnosti webových stránek a dalších aplikací, které vzdělávací organizace provozují a vystavují na internetu.

Začíná nový školní rok a s ním i starosti učitelů a vedení školy nejen o děti, ale i o informační systémy a webové stránky. Jejich správa rozhodně není jednoduchá a navíc jsou často cílem útoků nejrůznějších hackerských skupin.

Proto je určitě potěší nová služba, kterou nabízí Projekt Safer Internet Centrum Česká republika (SIC ČR) a Národní bezpečnostní tým CSIRT.CZ, které provozuje sdružení CZ.NIC, správce domény .CZ. Zdarma nabízejí organizacím, jako jsou školy, knihovny, dětské domovy a další, pravidelnou kontrolu bezpečnosti webových stránek a aplikací, které provozují na internetu.

„Cílem služby, kterou SIC ČR a CSIRT.CZ spouští symbolicky na začátku nového školního roku, je pomoct zlepšit bezpečnost webů, sítí a aplikací, v nichž mohou být uložené citlivé informace, například osobní údaje dětí. Data v aplikacích umožňujících přihlašování na kroužky, výběr jídel ve školní jídelně nebo zajišťující komunikaci mezi rodiči a školou, podléhají GDPR a je třeba dbát na to, aby byly dostatečně chráněné. V případě úniku osobních údajů, hesel a dalších informací týkajících se dětí a mladistvých může být rozsah jejich zneužití devastující,“ uvedl Pavel Bašta, bezpečnostní analytik sdružení CZ.NIC a vedoucí Národního bezpečnostního týmu CSIRT.CZ.

Služba samotná spočívá v pravidelném čtvrtletním spouštění nástroje pro automatické testování zranitelností. Po dokončení testů je organizaci, která o prověření svých on-line služeb zažádala, odeslána zpráva s výsledky skenování. Pokud jsou výsledky testů nejasné nebo mají pracovníci dané organizace zájem o konzultaci, mohou požádat pracovníky CSIRT.CZ o jednorázovou konzultaci.

Zdroj: Safer Internet, NIC


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud