Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Brave proti Googlu: co dělá anonymní vyhledávač jinak

Jiří Palyza 30.06.2021

Nový vyhledávač od tvůrců prohlížeče Brave Browser se postaví nejrozšířenějšímu Googlu. Slibuje nezávislé a anonymní výsledky vyhledávání s vlastním indexem, definovaným také podle vlastních kritérií a otevřeně hodnoceným komunitou, tzv. "goggles". Dokáže ale nováček tento slib dodržet a poskytovat dobré výsledky?

To, co najdete na webu pomocí Google a dalších vyhledávačů, závisí nejen na vaší poloze, ale také na vašem profilu, který si o vás tento datový nenasyta v průběhu let vytvoří. Výměnou za kvalitní bezplatné služby už mnoho uživatelů rezignovalo na své soukromí, ale nemusí.

Vyhledávače DuckDuckGo, Startpage i jiné se v posledních letech staly více než rovnocennými soupeři vyhledávacího lídra Google, ale stále využívají index poskytovatelů třetích stran. Brave Search slibuje, že se bez toho obejde a bude kombinovat výsledky vyhledávání ze dvou přístupů: z vlastního indexu, tříděného podle hodnocení komunitou, a z výsledků od poskytovatelů třetích stran.

V budoucnu chtějí vývojáři svůj vyhledávač ještě více rozšířit a integrovat do něj hodnocení nezávislosti. Prostřednictvím kritérií vyhledávání by uživatelé měli mít možnost určit samostatně, podle jakých parametrů mají být výsledky vyhledávání seřazeny, místo toho, aby o tom rozhodoval algoritmus.

bravesearch-logo

Brave Search (Beta)

CHIP hodnotí Dobrý

Pomocí alternativního vyhledávače "Brave Search" můžete vyhledávat na internetu, aniž byste při tom byli sledováni.

brave.com/search/

 

Brave Search: vlastní index pro nezávislost

bravesearch

Vyhledávač Brave Search nabízí ochranu soukromí a dat. | Zdroj: Brave

Za službou Brave Search stojí společnost Brave Browser se sídlem v San Franciscu, jejíž tým se skládá převážně z bývalého týmu Cliqz. Prohlížeč Brave se vyznačuje mimo jiné přímou integrací sítě Tor, která umožňuje necenzurované surfování na internetu a darknetu. Služba Brave Search však nezobrazuje výsledky z adres URL s koncovkou .onion.

Brave Search bylo postaveno na zcela vlastním a nezávislém indexu. Kromě toho nesleduje dotazy uživatelů a nevytváří tak jejich profily.

Úplná transparentnost je zajištěna i při zveřejňování výsledků. Neexistují tedy žádné skryté algoritmy, které by vám přizpůsobovaly vyhledávání, ani žádná cenzura. Webová aplikace Brave Search umožňuje přistupovat k vyhledávači mimo prohlížeč Brave a využívat jeho výhod.

bravesearch-logo

Brave Browser 1.25.73

CHIP hodnotí Dobrý

Bezplatný prohlížeč Brave Browser sází na technologii Chromium a pracuje podobně rychle, jako Chrome. Kromě toho má zabudovanou ochranu proti sledování a umožňuje surfování prostřednictvím sítě Tor.

Brave.com

 

Tmavý režim a regionální výsledky

bravesearch-darkmode

Brave Search lze přizpůsobit z hlediska vzhledu a obsahu. | Zdroj: Brave

Brave už nabízí některé možnosti přizpůsobení, ale v tuto chvíli je stále ještě v dětských plenách. V beta verzi už můžete přepínat do tmavého režimu a pro vyhledání jsou v omezené míře k dispozici regionální nastavení.

Na výsledcích vyhledávání je zajímavá jejich rozmanitost. Podobně jako ve službě Google máte k dispozici infoboxy, widgety se zprávami a další funkce. Pokud funkce automatického dokončování rozpozná určitý výraz, můžete v poli pro vyhledávání zobrazit i nejdůležitější informace.

Alternativa Googlu bez sledování

Na trhu s vyhledávači panuje ostrý boj, a to je dobře. Aby vyhledávač poskytoval dobré výsledky, nemusí vůbec profilovat uživatele. Vyhledávač s komunitním řazením je zajímavý nápad, jak čelit filtrům, vytvářeným různými algoritmy.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme