Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Canon PowerShot G12 a SX30 IS

redakce 14.09.2010

Uvedení nové generace PowerShotu řady „G“ je vždy pro fotografy malým svátkem. G12 má stále 10megapixelový snímač, ale umí nahrávat i video v HD. Zajímavou novinkou je i PowerShot SX30 IS s 35násobným optickým zoomem a 24mm ultraširokoúhlým objektivem. Oba fotoaparáty toho umí tolik, že jim věnujeme delší popis.

Canon PowerShot G12

PowerShot G12 si podle výrobce zachovává nejlepší funkce předchůdce včetně bohatých možností manuálního ovládání, ale nově nabízí i funkce záznamu HD videa (720p) a hybridní stabilizaci obrazu Hybrid IS. Nový otočný ovladač na přední části fotoaparátu dovoluje pohodlnější manipulaci a rychlé manuální ovládání fotoaparátu. PowerShot G12 je také kompatibilní s novým volitelným adaptérem na filtry, který se při zoomování posunuje spolu s objektivem, a zajišťuje tak plné pokrytí v celém rozsahu zoomu.

 

PowerShot G12 je první model řady G vybavený systémem Canon HS System – tj. vysoce citlivým snímačem CCD s rozlišením 10,0 megapixelů v kombinaci s výkonným procesorem DIGIC 4, který poskytuje mimořádně vysokou kvalitu obrazu při snímání za jakýchkoliv světelných podmínek, a to i za velmi nízké hladiny osvětlení.

 

HS System zaručuje vysokou kvalitu obrazu i při snímání s použitím vyšších citlivostí ISO – fotografové tak mohou pořizovat snímky jedinečné kvality za jakýchkoliv podmínek. Větší rozsah ISO umožňuje fotografovat tmavší scény bez použití blesku či stativu a získat správně exponované obrázky jen s využitím přirozeného osvětlení. V případech, kdy je použití blesku nezbytné, mohou uživatelé nastavením vyšší citlivosti ISO zvětšit jeho dosah a tak zajistit efektivnější nasvícení snímaného objektu. Vyšší hodnoty ISO také uživatelům poskytují možnost fotografovat s použitím kratších expozičních časů.

 

Přesné ovládání úrovně ISO fotografům umožňuje speciální kruhový volič ISO, který nyní dovoluje nastavení v krocích po 1/3.  Uživatelé mají také k dispozici novou funkci Auto ISO, s jejíž pomocí si mohou pro fotografování nastavit maximální požadovanou úroveň ISO a také zadat způsob, jakým fotoaparát bude ISO volit pro dosažení optimální rovnováhy mezi rychlostí závěrky a kvalitou obrazu.

 

Při fotografování ve velmi tmavých prostředích lze použít režim Slabé osvětlení (Low Light), v němž lze rozsah ISO rozšířit až na hodnotu ISO 12800. V tomto režimu mohou uživatelé ovládat ISO a vyvážení bílé ručně, což jim dovoluje věrné zachycení atmosféry temnějších scén. Schopnost snímání rychlostí až 4,2 snímků za sekundu uživatelům umožní kvalitní zachycení dynamických akcí.

 

PowerShot G12 je osazen špičkovým 28mm širokoúhlým objektivem s 5x optickým zoomem, který umožňuje snímání vizuálně působivých krajinných záběrů a přiblížení vzdálených objektů. Tento objektiv je vyroben s použitím stejných procesů a přísných kvalitativních standardů uplatňovaných při výrobě špičkových objektivů Canon EF a zajišťuje ostré záběry s mimořádně dobrým prokreslením detailů i přes kompaktní rozměry, které umožňují jeho plné zasunutí do fotoaparátu.

 

Optický stabilizátor obrazu fotoaparátu PowerShot G12 účinně potlačuje účinky chvění fotoaparátu a umožňuje pořizování kvalitních, ostrých fotografií v tmavších prostředích, jelikož dovoluje prodloužení expozičních časů až o 4 kroky nastavení. PowerShot G12 je navíc vybaven technologií hybridní stabilizace obrazu Canon Hybrid IS, která zvyšuje účinnost optického stabilizátoru obrazu při makrofotografii. PowerShot G12 dokáže dosáhnout perfektního zaostření objektu ze vzdálenosti 1 cm, při němž i ten nejnepatrnější pohyb fotografa do strany může negativně ovlivnit kvalitu obrazu, kvůli čemuž je pořízení ostrých záběrů bez použití stativu tak obtížné. Technologie hybridní stabilizace Hybrid IS vyrovnává nezáměrný posun fotoaparátu a jeho pohyby v různých úhlech – což jsou dva typy pohybů, jejichž účinky se obzvlášť projeví při výrazném zvětšení obrazu.

 

Vysokou míru flexibility při fotografování a prohlížení pořízených snímků poskytuje výklopný displej PureColor II VA LCD s úhlopříčkou 7,0 cm (2,8") a vysokým rozlišením. Konstrukční řešení displeje dovolující jeho variabilní nastavení umožňuje kompozici snímků z nejrůznějších úhlů, např. z úrovně země nebo z pozice nad hlavou. PowerShot G12 rovněž disponuje optickým hledáčkem (OVF) s možností dioptrického nastavení podle zraku uživatele. Pro prohlížení pořízeného snímku mohou fotografové využít nový integrovaný RGB histogram, který jim umožní okamžitou detailní kontrolu záběru.

 

Fotoaparát nabízí plně ruční ovládání a řadu poloautomatických režimů, a kromě toho je nově vybaven předním otočným voličem, který během fotografování poskytuje rychlý a pohodlný přístup k nastavením. Uživatelé si mohou zvolit, zda budou pro ovládání fotoaparátu používat přední otočný volič, zadní multifunkční kruhový ovladač nebo budou použití obou voličů kombinovat. Předním ovladačem lze například nastavit ovládání clony v AV režimu a pomocí multifunkčního kruhového ovladače zase ovládat vyvážení bílé a nastavit poměr stran, nebo je možné přední ovladač používat samostatně a multifunkční kruhový ovladač deaktivovat, aby se zamezilo nechtěným změnám nastavení.

 

Zkušeným amatérům a profesionálům PowerShot G12 také nabídne funkci záznamu nekomprimovaných snímků RAW a software Canon Digital Photo Professional (DPP) pro úpravy pořízených snímků.

 

 

Se správným zachycením horizontál a vertikál fotografům pomůže nová funkce elektronické vodováhy. Podle polohy indikátoru na displeji, který používá informace z nového senzoru lineárního posunu, mohou fotografové zkontrolovat, zda mají fotoaparát vyrovnaný, a to v horizontální i vertikální poloze, což jim umožňuje pořízení dobrých záběrů snímaných na výšku či na šířku. Možnost výběru poměru stran pro fotografování (Multi-Aspect shooting) z formátů 3:2, 4:3, 1:1, 16:9 a 4:5 uživatelům dovoluje fotografovat podle snímaného objektu a zamýšleného použití snímku a komponovat záběr podle vlastních představ během fotografování, což odbourává potřebu následných úprav snímku na počítači.

 

Jako první model řady G nabízí PowerShot G12 funkci snímání HD videa (720p) frekvencí 24 snímků za sekundu se záznamem stereofonního zvuku. V režimu natáčení videa lze také použít Efekt miniatury, který videozáznamu dodá zcela novou dimenzi – použitím různých nižších snímkových frekvencí je možné vytvořit zajímavé časosběrné videosnímky, na nichž se objekty jeví jako zmenšené modely. Integrovaný port HDMI kompatibilní s CEC pak umožňuje přehrávání videa a prohlížení fotografií na kompatibilním televizoru HDTV a přímé ovládání pomocí dálkového ovládání televizoru.

 

Omezené možnosti běžných fotoaparátů rozšiřuje PowerShot G12 novým fotografickým režimem Vysoký dynamický rozsah (High Dynamic Range), který umožňuje mnohem věrnější zachycení scén s extrémními kontrasty. Při snímání ze stativu PowerShot G12 pořídí tři různé záběry téže scény, jež následně analyzuje a sloučí do jediného snímku. Výsledkem je snímek s mnohem lepším prokreslením detailů ve světlech a stínech, tedy takovým, jak je vidí oko fotografa.

 

Pro úpravy snímků pomocí funkce i-Contrast fotoaparát PowerShot G12 nabízí možnost nastavení míry korekce dynamického rozsahu použité k potlačení „přepalů“ ve světlých oblastech snímku a zvýraznění detailů v jeho tmavých oblastech. K prosvětlení pouze tmavých oblastí snímku a „vytažení“ skrytých detailů pak slouží funkce Korekce stínu (Shadow Correction).

 

 

Dalším novým prvkem, jímž je fotoaparát PowerShot G12 vybaven, je režim automatického doostřování sledovaných pohybujících se objektů Tracking AF, který přispívá k jejich kvalitnímu zachycení a také pomáhá při tvůrčím komponování snímků. Fotografové si mohou vybrat objekty ze středu záběru a sledovat je při jejich pohybu nebo při změně kompozice záběru.

 

PowerShot G12 je kompatibilní s celou řadou doplňků, které nabízejí široké možnosti pro tvůrčí fotografování a poskytují kvalitnější výsledky při snímání v určitých prostředích. Nový adaptér na filtry FA-DC58B, který se nasazuje přímo na prstenec tubusu objektivu, umožňuje použití filtrů Canon s průměrem 58 mm – např. polarizační filtr (Circular Polarizer), neutrální (šedý) filtr (Neutral Density), ochranný (Protect) a UV filtr. Adaptér FA-DC58B je navržen tak, aby se při zoomování pohyboval spolu s objektivem – tím zabraňuje vinětaci při použití začátku zoomu a zajišťuje pokrytí filtru v celém rozsahu optického zoomu objektivu.

 

Patice pro příslušenství dovoluje použití blesků Canon EX Speedlite a umožňuje tak zvýšení intenzity nasvícení. Fotografové také mohou používat externí blesk s pomocí propojovacího kabelu pro připojení blesku mimo patici fotoaparátu (OC-E3) pro kreativní nasvícení nebo experimentování s různými osvětlovacími technikami. Volitelné vodotěsné pouzdro pak chrání fotoaparát do hloubky až 40 metrů – uživatelé tak mohou pořizovat neuvěřitelně detailní podvodní záběry.

 

Kromě manuálního ovládání, které poskytuje maximální tvůrčí volnost a flexibilitu, PowerShot G12 nabízí inteligentní režim Smart Auto, při jehož nastavení uživatelé mohou také dosáhnout mimořádně vysoké kvality obrazu. S pomocí technologie detekce scény mapuje snímanou scénu a vybírá pro ni optimální nastavení z 28 možností, čímž dosahuje vynikajících výsledků za jakýchkoliv podmínek – excelentní fotografie tak snadno pořídí jak zkušení fotografové, tak úplní nováčci.

 

Snadný bezdrátový přenos obsahu prostřednictvím integrovaných funkcí Eye-Fi connected umožňuje vzdálené nahrávání na webové stránky pro sdílení snímků. Uživatelské rozhraní fotoaparátu obsahuje samostatnou oblast Eye-Fi. Při přenosu snímků přes kartu Eye-Fi je deaktivována funkce automatického vypnutí přístroje, takže přenos probíhá snadno a bez přerušení.

 

 

Canon PowerShot SX30 IS

PowerShot SX30 IS nahrazuje starší PowerShot SX20 IS. Je vybaven 24mm ultraširokoúhlým objektivem s 35x optickým zoomem.

 

Fotoaparát PowerShot SX30 IS dovoluje plně manuální ovládání, záznam videa v HD kvalitě a poskytuje četné kreativní a automatické fotografické režimy – nabízí tak přesně takovou míru pomoci, kterou fotografové právě potřebují. Designové prvky, jako je variabilně nastavitelný LCD displej s úhlopříčkou 6,8 cm (2,7") a patice pro příslušenství, pak uživatelům umožňují větší tvůrčí vyžití, jelikož mohou pořizovat záběry z nejrůznějších úhlů a používat četné fotografické příslušenství Canon.

 

Snímač fotoaparátu má mimořádně vysoké rozlišení 14,1 megapixelů, díky němuž lze z pořízených záběrů tisknout fotografie velkých formátů – až A2+. Tak vysoké rozlišení navíc fotografům umožňuje tvorbu výřezů bez snížení kvality. Objektiv s 35x optickým zoomem pak nabízí úctyhodný rozsah ohniskových vzdáleností od 24 mm do 840 mm (ekvivalent pro 35mm film), který dovoluje focení širokoúhlých snímků i záběrů s extrémně velkým přiblížením, a poskytuje tak uživatelům velký prostor pro kreativitu.

 

Objektiv fotoaparátu PowerShot SX30 IS je vyroben s použitím stejných materiálů a procesů používaných při výrobě špičkových objektivů Canon EF. Konstrukce objektivu zahrnuje mnoho speciálních optických členů, včetně UD členu (Ultra-low Dispersion) a Hi-UD členu, které potlačují výskyt vad způsobených světlem a starají se o zachování vysoké kvality obrazu v celém rozsahu zoomu. Hi-UD členy jsou běžnou součástí objektivů celosvětově proslulých a s důvěrou používaných profesionálních televizních kamer Canon, jež nabízejí prvotřídní kvalitu obrazu a vynikají nízkou hmotností. Objektiv s tak velkým rozsahem zoomu však může působit problémy při snímání za slabého světla a s použitím závěru rozsahu zoomu bez stativu. Proto Canon tento model vybavil nejúčinnějším optickým stabilizátorem obrazu (IS), který kdy použil ve svých kompaktních fotoaparátech a který dovoluje prodloužení expozičních časů až o 4,5 kroku nastavení. Tento systém plovoucích optických členů (s posunem optických členů) dokáže minimalizovat rozmazání snímků při snímání s velkým přiblížením a v situacích, kdy nelze fotografovat s krátkými expozičními časy. PowerShot SX30 IS je navíc osazen motory USM (Ultrasonic) a VCM (Voice Coil), které zajišťují rychlé, přesné a tiché zoomování a ostření a spolu se stabilizací obrazu je lze použít jak pro fotografování, tak pro záznam videa.

 

Nová pomocná funkce Zoom Framing Assist uživatelům pomáhá se sledováním vzdálených nebo pohybujících se objektů při snímání s mimořádně velkým přiblížením, při němž se může stát, že jim objekt zmizí. Stisknutí speciálního tlačítka funkce Zoom Framing Assist zajistí zasunutí objektivu na jednu ze tří předem nastavených pozic, čímž uživateli nabídne zobrazení větší plochy snímané scény a pomůže mu najít ztracený objekt – původně zvětšený záběr pak fotoaparát označí obdélníkem. Poté, co uživatel objekt znovu nalezne a umístí jej do zobrazeného obdélníku, stačí stisknutí tlačítka povolit a objektiv se zase rychle vysune do dřívější polohy s velkým přiblížením a fotograf může pokračovat ve snímání s původním nastavením objektivu.

 

PowerShot SX30 IS nabízí také funkci natáčení HD videa (720p) se záznamem stereofonního zvuku a možností použití celého rozsahu optického zoomu, kterou uživatelé mohou aktivovat stisknutím speciálního tlačítka, jež jim dovolí rychlé přepínání z režimu fotografování na záznam videa a zpátky. Během natáčení videa lze blokovat nebo upravovat zaostření a expozici a speciální režim dynamické stabilizace obrazu Dynamic IS se stará o potlačení účinků roztřesení fotoaparátu způsobeného pohyby fotografa při filmování a nabízí realističtější, stabilnější obraz. Režim Smart Auto, který je k dispozici i pro natáčení videa, dokáže rozpoznat 21 různých typů scén, kdy snímanou scénu automaticky analyzuje a na základě získaných výsledků pro ni vybere nejvhodnější nastavení pro získání optimální expozice.

 

Vedle neuvěřitelného rozsahu zoomu PowerShot SX30 IS vyniká celou řadou designových prvků, které fotografům umožní maximální kontrolu nad jejich záběry. Výklopný displej PureColor II VA LCD s úhlopříčkou 6,8 cm (2,7") a rozlišením 230 tis. obrazových bodů nabízí fotografům maximální flexibilitu pro fotografování všech možných scén, od detailních záběrů květů až po koncerty s velkými davy lidí. S jeho pomocí lze snímky pohodlně pořizovat i z neobvyklých úhlů a poté je prohlížet v zářivých barvách a se znamenitou kresbou detailů. Funkce Quick-bright zajišťuje okamžité nastavení maximálního jasu displeje a umožňuje snadné prohlížení a kompozici snímků i na ostrém slunci.

 

Uživatelé s tvůrčím založením jistě ocení skutečnost, že je PowerShot SX30 IS vybaven paticí pro připojení příslušenství, například zábleskových jednotek Canon EX Speedlite. Navíc si mohou dokoupit adaptér na filtry, který umožňuje použití 67mm filtrů – např. polarizačního filtru PL-C B 67mm – jež fotografům nabízejí prakticky neomezené možnosti pro tvorbu originálních snímků. Pro ty, kteří chtějí fotografie skvělé kvality, aniž by se museli zabývat a zdržovat ručním měněním nastavení, má PowerShot SX30 IS inteligentní režim Smart Auto, který využívá technologii detekce scény (Scene Detection Technology), jež detekuje podmínky fotografované scény a vybere pro ni nejoptimálnější z 28 přednastavených typů scén. Režim byl obohacen o nové scény a dokáže nyní identifikovat a eliminovat tvrdé stíny ve tváři, které vznikají při fotografování s intenzivním osvětlením nad hlavou, a také zajistit přirozené záběry objektů nasvícených silným bodovým světlem. Funkce Smart Flash Exposure pak automaticky ovládá intenzitu blesku fotoaparátu tak, aby bylo dosaženo perfektní expozice při snímání makrozáběrů a fotografování v protisvětle.

 

Další možnosti pro uplatnění tvůrčího potenciálu uživatelům poskytují například funkce Efekt rybího oka, Efekt miniatury, Plakátový efekt a Velmi živé barvy, jež fotografiím dodají svěží, neotřelý vzhled. Režim Efekt miniatury lze také používat při záznamu videa, kdy natáčením scény nižší snímací frekvencí 6, 3 nebo 1,5 snímku za sekundu vznikne efekt vysokorychlostního časosběrného filmu s objekty, které vypadají jako zmenšené modely.

 

Také sdílení jedinečných zážitků s blízkými a přáteli je nyní snadnější než dříve.
PowerShot SX30 IS dovoluje použití paměťových karet SDHC a SDXC, které díky své obrovské kapacitě umožňují dlouhodobé snímání – fotografové se tak nemusejí bát, že se brzy zaplní. Rychlé pozdější vyhledání oblíbených záběrů mezi stovkami dalších snímků pak zajišťuje funkce třídění snímků do skupin pomocí tagů. A funkce Smart Shuffle umožňuje prohlížení snímků takovým způsobem, že uživateli k prohlédnutí nabídne vždy několik záběrů podobných právě prohlédnutému snímku – tak je možné na paměťové kartě nalézt snímky, na něž uživatelé zapomněli nebo je přehlédli ve větším archivu.

 

PowerShot SX30 IS rovněž obsahuje funkci Eye-Fi connected pro vzdálené nahrávání na webové stránky pro sdílení snímků. Uživatelské rozhraní fotoaparátu obsahuje samostatnou oblast Eye-Fi. Při přenosu snímků přes kartu Eye-Fi je deaktivována funkce automatického vypnutí přístroje, takže přenos probíhá snadno a bez přerušení.

 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud