Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Červená výstraha: Microsoft záplatuje kritické zranitelnosti ve Windows

Jiří Palyza 11.03.2021

Záplatami, distribuovanými v březnovém Patch Day, Microsoft reaguje na řadu kritických bezpečnostních děr, s nimiž se v současné době potýkají Windows, Office a další software z jeho dílny.

Opravy zabezpečení Microsoft nabízí ke stažení prostřednictvím služby Windows Update. Aktuální záplaty uzavírají celkem 89 bezpečnostních mezer. Týká se to Azure, Edge, Exchange Serveru, Internet Exploreru, Office, SharePoint Serveru a Visual Studia. Celkem čtrnáct chyb zabezpečení Microsoft klasifikoval jako kritické.

V současnosti existuje také riziko známé zranitelnosti poštovního serveru Exchange, pro kterou Microsoft už poskytl nouzovou opravu. Bezpečností experti považují tuto hrozbu za mimořádně nebezpečnou a v minulém týdnu se její zneužití nevyhnulo ani českým organizacím.

Březnový PatchDay: k dispozici jsou tyto bezpečnostní záplaty

windowsupdate

Březnové záplaty obsahují také aktualizaci Nástroje pro řešení problémů (MSRT). | Zdroj: Windows 10

V březnovém dnu záplat Microsoft uzavírá zranitelnost typu Zero-Day v Internet Exploreru, která už byla k útokům zneužita dříve. Stejná chyba zabezpečení ovlivňuje i starou verzi prohlížeče Edge, která už nebude do budoucna podporovaná a 9. března pro ni byla uvolněna poslední bezpečnostní aktualizace.

Microsoft navíc oznámil, že další kritické chyby zabezpečení ovlivňují součásti Windows, jakými jsou rozšíření HEVC-Video, Hyper-V a OpenType Font. Přehledný seznam všech březnových bezpečnostních updatů nabízí bezpečnostní blog Zerodayinitiative.com od TrendMicro.

Microsoft PatchDay v březnu 2021: neodkládejte přechod od windows 7

PatchDay je obvykle každé druhé úterý v měsíci a Microsoft tento den uvolňuje záplaty pro opravy bezpečnostních děr a chyb v různých podporovaných verzích Windows 10 a 8.1, i dalšího softwaru. Od začátku minulého roku už nevydává žádné aktualizace pro Windows 7, minimálně pro koncové uživatele. Pokud tuto verzi stále používáte, doporučuje se co nejdříve přejít na Windows 10.

Měsíční opravy by neměly být zaměňovány s aktualizacemi funkcí, neobsahují žádné nové funkce, ale stále mají největší význam, protože Microsoft je používá k opravě velkého počtu známých a nově objevených bezpečnostních děr.

Špatnou zprávou je, že aktualizace uvolňované v rámci PatchDay často bývají spouštěčem jiných otravných chyb, od neúspěšných instalací, přes pády do modrých obrazovek až po nekonečné bootovací smyčky. Pokud byste se dostali do podobných problémů, detailněji jsme se tím už zabývali v článku o únorových záplatách v části "Odstranění problémů s aktualizacemi". V rámci přípravy na instalaci záplat se doporučuje záloha, abyste se v případě výskytu velkých chyb mohli jednoduše a rychle vrátit zpět do fungujícího systému.

windowstool

Nástroj pro odstranění škodlivého softwaru z Microsoft Windows 5.87 (MSRT)

CHIP hodnotí Velmi dobrý

Bezplatný nástroj společnosti Microsoft prohledá váš počítač a případně odebere nalezený malware. Obvykle se vydává měsíčně v rámci služby Windows Update.

 

Aktuálně se objevují problémy s tiskárnou, které mohou vyvolat modré obrazovky s chybou »APC_INDEX_MISMATCH«. K tomu dochází u některých uživatelů, když odesílají tiskové úlohy z různých programů. Microsoft v současné době prověřuje hlášení o problémech, které odeslali uživatelé tiskáren Kyocera a Ricoh.

Aktualizace systému Windows je dobré sledovat, ale nic neuspěchat. Nezáleží na tom, zda záplaty instalujete okamžitě nebo několik dní po vydání. Každopádně je praktické mít po ruce funkční zálohy. Pak PatchDay den bez problémů zvládnete.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud