Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Češi jako národ šmíráků: každý třetí muž i žena slídili svému partnerovi v telefonu

Jakub Fišer 20.05.2022

Podívali jste se někdy svému partnerovi či partnerce do telefonu? Jak se říká, někdy je lepší nevědět. Pokud jste ale odpověděli kladně, můžete být relativně v klidu. Podle analýzy Avastu totiž hned 36 % mužů a dokonce 37 % žen alespoň jednou vlezlo své polovičce do zamčeného telefonu – třebaže k tomu ani neměli svolení.

Bezpečnost by měla být vždy na první místě a totéž platí o smartphonech. Možností, jak uzamknout váš telefon, je celá řada. Číselný PIN, alfanumerický kód, klikyhák na displeji nebo biometrie – otisk prstu anebo kvalitní sken obličeje. Slouží k tomu, aby se k fotkám, zprávám a obecně všem datům, které v mobilu ukrýváte, nikdo nepovolaný nedostal.

Přístupové údaje ale většina lidí uděluje svým partnerům, přičemž důvody k tomu má každý své. Nezřídka se ale stává, že tohoto přístupu pak manžel či manželka, přítel či přítelkyně prostě zneužije a do telefonu se podívá bez vašeho vědomí a svolení.

Každý třetí čech špehuje partnera

Kyberbezpečnostní společnost Avast ve svém nejnovějším průzkumu zjistila, že 36 % mužů a 37 % žen prohledalo svým partnerům a partnerkám jejich telefon. Znamená to vlastně, že “víc jak každý třetí Čech” má tyto šmírácké sklony. Celkem 78 %, tedy více než tři čtvrtiny z nich, k tomu přitom neměly svolení.

Zajímavý je však i nejčastější motiv takového činu, který lidi pudí k tomu na své partnery jaksi dohlížet a špehovat je v jejich vlastním telefonu. Tím je podezření z nevěry. Respondenti však odpovídali i tak, že chtěli jen partnera usvědčit ze lži (ne rovnou z nevěry), dále že byli prostě zvědaví, anebo se pokouší vymyslet pro partnera vhodný dárek, a tak data z telefonu využili pro inspiraci.

“Je velmi tenká hranice mezi šmírováním a stalkingem. Lidé, kteří svým polovičkám prošli telefon, byli ve 27 % případů jen zvědaví. Dalších 9 % však chtělo vědět, kde se jejich partner či partnerka zrovna nachází, a 2 % respondentů chtěla svému partnerovi nebo partnerce nainstalovat do telefonu bez jejich vědomí aplikaci. Jsou to nízká čísla, ale obětem může takové chování způsobit závažné psychologické i fyzické újmy,“ dodává Jaya Baloo, bezpečnostní ředitelka Avastu.

Zdroj: Tisková zpráva Avastu


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme