Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Češi v ohrožení nebezpečných telefonátů? Úřad vás bude chránit

Jakub Fišer 29.04.2024
Zdroj: asier_relampagoestudio / Freepik

Spoofing, neboli záměrná záměna telefonního čísla, se stává velmi silným prostředkem podvodníků. Operátoři a Český telekomunikační úřad (ČTÚ) se budou již od letošního roku snažit potlačovat spoofing rovnou na samotném začátku. Pokud uznají za vhodné, podezřelý telefonát ani nemusí propojit. Nové nařízení začne platit od června.

Kapitoly článku

Nebezpečný spoofing

Spoofing jako takový není vyloženě podvodná praktika – skrývání čísla využívá například policie nebo úředníci státní správy. Mohou jej však využít i podvodníci. Například vám zavolají jménem vašeho blízkého, anebo číslem vám známé instituce (banka, policie a podobně). Běžný uživatel nemá šanci spoofing prokouknout.

Již na konci února letošního roku jsme informovali o tom, že Český telekomunikační úřad zvažoval, jak bude podvodný spoofing potlačovat. Nyní, v rámci novely všeobecného oprávnění č. VO-S/2/04.2024-1 stanovuje nové podmínky pro zajišťování veřejné komunikační sítě a poskytování služeb.

Mohlo by vás zajímat

ČTÚ plánuje „letní omezení“

Úřad přímo zmiňuje dvě podmínky, které bude prověřovat od léta:

„První podmínka, účinná od 1. července 2024 zajistí, že na bodech určených pro propojení volání ze zahraničí do České republiky bude prováděna analýza toho, jak je označen volající účastník v signalizační zprávě volání přicházejícího ze zahraničí. […]

Druhá podmínka souvisí s vkládáním informace o volajícím účastníkovi do signalizační zprávy a cílí primárně na volání, která jsou originována v České republice. Doplnění zakotvuje pravidla pro to, jakou informaci (telefonní číslo) může operátor vkládat do signalizační zprávy pro označení volajícího účastníka.“

Cílem je zajistit, aby uživatelé v Česku vždy věděli, kdo jim volá. Operátor sám v rámci ochrany spotřebitele může hovor nespojit, pokud dojde výše uvedenými pravidly k tomu, že se může jednat o podvodný spoofing.

Jde o první vážnější nařízení pro boj se spoofingem, který ČTÚ a tuzemští operátoři nasazují. Zavést by se mělo od 1. června, respektive 1. července, jak je uvedeno. V praxi se pro uživatele nic nemění.

Zdroj: ČTÚ


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud