Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Česká profi 3D tiskárna za 43 tisíc korun

redakce 02.05.2013

Novou profesionální 3D tiskárnu představí za dva týdny firma DO-IT na veletrhu Reklama-Polygraf 2013. Její tiskárna DeeOrange je přitom cenově dostupná (bude stát 43 379 Kč) a levný je i její provoz.

 

Samotný systém 3D tisku se příliš neliší od toho běžného. Rozdíl je pouze v tom, že 3D tiskárna nepracuje s inkoustem, ale s plastem a dokáže tisknout ve vrstvách a v konečném důsledku tak vznikne téměř libovolný reálný objekt. 3D tisk má téměř neomezené možnostmi využití – hodí se pro architekty, designéry, bytová studia, módní návrháře, školy nebo modeláře, ale i hračičky a kutily. Vytisknout lze například modely staveb, interiérů, ale i chybějící součástky, hračky, šperky či šaty. Jak mohou "výtisky" vypadat se můžete podívat ZDE.

 

Nová 3D tiskárna DeeOrange je ryze český výrobek, výhodou je proto také snadná dostupnost poradenství, servisu i náhradních dílů. Nabídku služeb v oblasti 3D technologií najdou klienti na novém portálu be3d.cz. Za přijatelnou prodejní cenu 35 850 korun bez DPH nabízí 3D tiskárna podle výrobce uživatelům parametry průmyslových tiskáren, jejichž cena se pohybuje v řádu statisíců korun. Tiskárna je celozakrytá, což zajišťuje stabilní teplotu nezbytnou pro kvalitní tisk větších modelů. Dále má přesnější pohyb trysky a zajímavý design.

Software pro obsluhu je k tiskárně dodáván zdarma a jde o český autorský výrobek společnosti DO-IT. 3D model lze vytvořit v jakémkoli 3D programu – jedinou podmínkou je podpora exportu do formátu STL. Od poloviny května bude DO-IT v češtině nabízet také vlastní modely na portálu www.be3d.cz. Do té doby lze hotové modely k 3D tisku zdarma stáhnout například z webového portálu jako je www.thingiverse.com.

DeeOrange umí tisknout buď z materiálu PLA, nebo ABS. PLA je plast, který se vyrábí z kukuřičného škrobu, je ekologický a rozložitelný ve vodě – jinými slovy „nature friendly“. ABS je materiál, ze kterého se vyrábí například Lego – jde tedy o takřka nezničitelný, pevný a odolný plast. Oba materiály se prodávají na kilogramy a jsou navinuté na cívkách. Kilogram materiálu vyjde na přibližně 700 korun bez DPH. 3D tiskárna by musela nepřetržitě pracovat asi týden, než by celou kilovou špulku plastu spotřebovala. Materiál je momentálně dostupný v pěti různých barvách a časem přibudou další.

Společnost DO-IT svoji novou 3D tiskárnu DeeOrange vůbec poprvé představí veřejnosti na stánku portálu be3D v rámci veletrhu Reklama-Polygraf 2013, který se uskuteční ve dnech 14. až 16. května v prostorách PVA EXPO v Praze 9 Letňanech.

Technické parametry 3D tiskárny DeeOrange

  • Tisková plocha: 100 x 100 x 100 mm
  • Přesnost X/Y: +-0,1mm
  • Přesnost Z: 0,25/0,125/0,08mm
  • Tryska (možnost volby): 0,5/0,4mm
  • Hmotnost: 25 kg
  • Maximální rychlost: 40-50mm/s
  • Maximální teplota trysky: 260°C
  • Rozměry: 400x380x354mm
  • Vyhřívaná tisková podložka: ano
  • Cena s DPH: 43 379 Kč

Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme