Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

České Radiokomunikace: „Varujeme před omezováním pozemního digitálního TV vysílání“

Josef Mika 18.03.2014

České Radiokomunikace na dnešní tiskové konferenci upozornily na nebezpečí destrukce pozemního digitálního televizního vysílání. Omezování kmitočtového spektra, které předpokládá dokument regulátora (ČTÚ), je údajně v rozporu se zájmem většiny domácností v České republice a logikou trhu.

V ČR využívá pozemní vysílání pro příjem televize 61,7 % procenta domácností (2,7 milionu domácností dle nejnovějších údajů MEDIARESEARCH). Je to nejlevnější a i technicky nejdostupnější platforma a proto není divu, že její popularita nadále roste. Populární je i mezi televizními stanicemi: České Radiokomunikace provozují tři multiplexy a všechny jsou plně obsazené, k dispozici je poslední volná pozice ve třetím multiplexu.

dvb-page-001-nahled

Příjem TV vysílání v ČR

Naproti tomu nejnovější dokument ČTÚ s názvem Strategie správy spektra naznačuje budoucí omezování kmitočtového spektra a ohrožuje tak šíření televizního signálu pro většinu obyvatel Česka.

České Radiokomunikace zároveň upozornily na nutnost urychleného přechodu na nástupnický vysílací standard DVB-T2. Ten domácnostem umožní získat větší počet kanálů a lepší kvalitu obrazu než dnes. Definice plánu přechodu však zatím ČTÚ nepředstavil. Samotný přechod navíc nebude jednoduchou záležitostí – je nutný minimálně jedno- až dvouroční souběh obou způsobů vysílání, osvěta a pravděpodobně i podpora domácností při pořizování nových set-top boxů.

Už v roce 2012 přišlo TV vysílání o 18 % frekvenčního rozsahu díky přenechání sítím LTE, nyní se uvažuje o dalších zhruba 25 %, které by už nejspíše vážně ovlivnily šíři pozemního digitálního TV vysílání. Konečné rozhodnutí by mělo padnout v roce 2015.

Všechny okolní evropské země omezení kmitočtového spektra pro TV odmítají. A to i v případech, kdy u nich není pozemské vysílání tak významné, jako u nás,” říká zástupce generálního ředitele a finanční ředitel ČRa Martin Gebauer. „Omezení pozemského vysílání by mělo výrazné sociální dopady a značně by zatížilo rozpočty domácností poplatky za příjem televize. Podle našich odhadů by se domácnostem náklady zvýšily přinejmenším 9× oproti stávajícímu stavu. To považujeme za těžko vysvětlitelné a zbytečné, ” dodává Martin Gebauer.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme