Útok na operátora O2
Své o tom ví ale i operátor O2. Od pondělí 24. října začaly sítě operátora evidovat nezvykle silné DDoS útoky. Směřovaly zejména na vybrané zákazníky v síti O2. Útoky byly vedené ve velkém objemu a pocházely ze zahraničí (IP tranzitní linky). Hodnoty útoků dosáhly ve špičce více než 200 Gigabitů za sekundu (Gb/s).
To je mimochodem dvojnásobek celkového běžného provozu. Bezpečnostní specialisté operátora přešli ihned z běžného režimu do plně krizového módu a aplikovali celou řadu bezpečnostních opatření. Dokázali tak díky robustní bezpečnostní ochraně tyto cílené útoky včas odrazit.
Útoky probíhaly podle bezpečnostního oddělení operátora nepřetržitě několik dní a po celou dobu byly všechny hlavní klíčové služby O2 i zákazníků nedotčeny. Několikrát došlo pouze ke zpomalení vybraných služeb.
“Klíčem ke zvládnutí takto masivního útoku jsou kromě uvedených nástrojů hlavně špičkové znalosti našich bezpečnostních expertů a schopnost rychle je využít,“ uvádí Tomáš Křešťák, ředitel fixních produktů v O2 a dodává: “Věřím, že se situace v nejbližších dnech zklidní. Do té doby zůstávají veškeré O2 systémy a procesy ve zvýšeném pohotovostním režimu.”
DDoS útoky po celé zemi
Jak ale upozorňuje šéf Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB), podobné hackerské útoky jsou v Česku stále silnější a silnější, ta hlavní vlna se objevila de facto krátce po vypuknutí konfliktu na Ukrajině.
Právě válka na Ukrajině ukázala, jakou roli hraje hacking ve službách té či oné mocnosti. Hackeři na jedné či druhé straně předváděli své schopnosti – ať už to bylo odkrytí tajných materiálů, anebo eliminace propagandy či útok na nemocnici a další civilní instituce.
Kvůli tomu by měla posílit i tuzemská obranyschopnost proti podobným útokům. DDoS nálety totiž nejsou zcela ojedinělé. Distributed Denial-of-service (DDoS), v češtině odepření služby, je typ útoku na internetové služby nebo stránky, jehož cílem je cílovou službu znefunkčnit a znepřístupnit ostatním uživatelům.
Kyberzločinci útok provádí tak, že díky stovkám tisíců přístupů zahltí server oběti. Čeští uživatelé si jistě dobře vzpomenou na výpadky webu i kanálu ČT 24 v dubnu letošního roku, případně přerušované vysílání zápasů českého hokejového týmu na olympiádě v čínském Pekingu.