Přejít k hlavnímu obsahu

Cesta ke snu jménem AGI

Josef Mika 19.05.2021
info ikonka
Zdroj:

Bude umělá inteligence chytřejší než ta lidská?

Chip 06/2021: Počítačoví vědci již desetiletí sní o obecné umělé inteligenci, která by se svými schopnostmi vyrovnala člověku, nebo ho dokonce předčila. Světová média široce referují o raných pokusech, mnozí výzkumníci jsou však skeptičtí a pochybují o dosažitelnosti tohoto cíle.

Cílem obecné AI je uspěl v Turingově testu – což je nejznámější měřítko, jehož pomocí určujeme, zda se jedná o pravou umělou inteligenci (nedokáže-li člověk po určitý čas rozlišit, zda komunikuje se strojem, nebo s jiným člověkem, umělá inteligence úspěšně projde Turingovým testem – to se mimochodem ještě nikdy nepodařilo). Obecná umělá inteligence (Artificial General Intelligence – AGI má disponovat tím, co klasické AI dosud schází: schopností zobecňovat, abstrahovat a porozumět souvislostem. Krok od algoritmu směrem k obecnosti, jíž je schopen lidský mozek, je jednou z největších otevřených výzev oboru umělé inteligence. K dispozici je dlouhý seznam aplikací, které by mohly pomoci tento mnohostranný nástroj vyvinout.

Diskuze kolem AGI nutí se zamyslet nad směrem dalšího vývoje, nestačí se pouze soustředili na výsledky benchmarkových testů, jež se pokouší měřit dosaženou úroveň jednostranné umělé inteligence. Zatím ale neexistují jasné doklady o tom, zda je AGI realizovatelná, či nikoli.

Více se o vývoji obecné AI dozvíte v červnovém Chipu, který je v prodeji od 26. května.

Obsah: Všechna témata Chipu 06/2021


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme