Zeptáte-li se Elona Muska, Donalda Trumpa, Steva Jobse nebo dalajlámy, aplikace „Sidekik“ slibuje v několika vteřinách poskytnout odpověď. Autoři ze Silicon Valley trénovali umělou inteligenci na vyjádřeních prominentů, a z toho vytvořili chatboty. Od roku 2020 tak chtějí také běžným lidem vystavět jejich vlastní digitální dědictví. „Věříme, že veškerá naše pozůstalost má dostat hlas,“ tvrdí se pateticky na webové stránce.
Uživatel může nejprve vyzkoušet komunikaci s živými osobami, a zeptat se například avatara Elona Muska na jeho názor ohledně vodíkových automobilů. Reálný Elon Musk ve skutečnosti tuto techniku nepovažuje za perspektivní. Co jeho digitální dvojče? Otázka zní: „Považujete tyto automobily za efektivní?“ Virtuální Elon Musk pak odpovídá: „Ano. Dají se vyrobit velmi jednoduše.“
Zdá se, že bot bere v úvahu jenom některá klíčová slova ze své databanky. Může tak být štěstí, dostane-li uživatel alespoň částečně pasující odpověď, a když ano, zda skutečně reprodukuje názor reálného vzoru, anebo náhodně přesný opak.
Obzvláště sporné je to u zemřelých, kteří se již nemohou bránit. Můžeme se například zeptat virtuálního Steva Jobse na jeho poměr k Billu Gatesovi. Chatbot pak vyplivne zjevnou hloupost: „Technologie je velmi důležitá. Je před námi ještě velký kus práce.“