Přejít k hlavnímu obsahu

Chytré zubní kartáčky útočí! Je tenhle příběh pravdivý?

Pavel Trousil 12.02.2024
info ikonka
Zdroj: Vygenerováno v Midjourney

Na internetu kolují zprávy o tom, že se podařilo hacknout miliony chytrých zubních kartáčků, které se pak staly součástí rozsáhlého kybernetického útoku. Zařízení chytré domácnosti jsou sice bezpečnostním rizikem, ale tenhle příběh se tak úplně nestal.

V posledních dnech se na internetu objevilo mnoho zpráv o tom, že hackeři zneužili chytré zubní kartáčky ke kybernetickým útokům. Vytvořily botnet a provedly DDoS útok na švýcarskou společnost. Vy si v klidu čistíte zuby a váš kartáček společně s dalšími přitom někde útočí. Je to ale pravdivý příběh? 

Obecně samozřejmě platí, že každé zařízení připojené k internetu představuje jisté bezpečnostní riziko. Tento příběh vznikl patrně jen na základě toho, že byl popsán firmou Fortinet jako hypotetický příklad toho, jak by mohl DDoS útok s milionovými škodami vypadat. 

Neobvyklý příběh ale zaznamenal obrovský ohlas. Brzy zpráva kolovala v mezinárodních médiích, od britských „Independent“ po indické „Times of India“, ale objevil se třeba i na Tom's Hardware, jako fakt. "Zdá se, že kvůli překladům se vyprávění o tomto tématu změnilo do té míry, že hypotetické a skutečné scénáře už trochu splývají," píše firma Fortinet.
 

Mohlo by vás zajímat

Jak se říká, pravda nesmí stát dobrému příběhu v cestě. Odborníci, jako například ve zprávě od "Cashys Blog" uvádějí, že chytré zubní kartáčky nejsou přímo připojeny k Wi-Fi síti, takže takový útok by ani nebyl možný. Spárují se s telefonem přes Bluetooth. 

Tenhle příběh sice pravdivý není, ale mnoho jiných se stalo. Počet kybernetických útoků ale prudce roste. Například v roce 2023 se oproti předchozímu roku téměř zdvojnásobil. Hlavním problémem je, že lidé si často myslí, že jsou pro kybernetické útoky nedůležití.
 

Mohlo by vás zajímat

Jak uvádí server Tarnkappe.info, už zmíněná společnost Fortinet, která se zabývá bezpečností IT, jednou umístila na internet nechráněný počítač, aby lidi přesvědčila o opaku. Ten byl ani ne po 20 minutách napaden. Mnoho procesů napadení se nyní spouští automaticky. Hackeři používají skripty k vyhledávání potenciálních bodů útoku.

Jakmile je zařízení připojeno k internetu, stává se cílem útoků. To se týká všeho - od zubního přes dětské chůvičky až po poplašný systém nebo webovou kameru. Stále důležitější roli při útocích a obraně hraje také umělá inteligence.

Zdroj: Aargauer Zeitung, Aargauer Zeitung, Caschys blog, Toms Hardware, 404media, Forbes
 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme