Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Čím vás IFA 2017 ještě více osloví?

redakce 01.09.2017

Dalším z trendů je to, že chytré je vlastně všechno. Chytrá domácnost, chytrá města, chytré výrobky, které nám budou sloužit. A s tím souvisí i rozvoj IoT, Internet of Things, internetu věcí. Takže robotický vysavač vyrazí uklízet vaši domácnost na povel z vašeho mobilního telefonu. Pračka hlásí stav vyprání vašich věcí a pere dvakrát rychleji než dřív, aniž by to bylo na úkor kvality praní. A tak dále.

Samozřejmě, že pro mladší generaci jsou trendem i plácačky na mouchy, kterým se nové mobily stále více podobají. Tak třeba noví mastodonti z dílen Samsungu, tedy přesněji Galaxy Note8 nebo LG, přesněji V30, jsou – alespoň pro mne – hóóódně moc protáhlé, ale mají zase větší obrazovku. Když jsem vedle nového Note8 dal svůj letitý Samsung Galaxy Note 4, je jasně vidět, že se telefon protáhl spíše do výšky než do šířky. Podobně i jmenovaný V30. Inženýři – a nejen – korejských firem na to mají jednu odpověď: na obrazovku se vám vejdou pak i dvě současně běžící aplikace. Já to nepotřebuji, ale trend ano, takže jsem v menšině.

Trendem jsou velké obrazovky u telefonů, loňská specialita, totiž voděodolnost, však není u všech telefonů stoprocentní. Ovšem, pokud si koupíte telefon Samsung Galaxy Note8, pak – mimo jiné – získáte zařízení, které je možné ovládat i pod vodou. Zkoušeli jste někdy obsluhovat dotykový displej mokrou rukou nebo obrazovku, na kterou dopadaly dešťové kapky? A co? Nic, že? Sony u některých svých voděodolných telefonů řešilo možnost získávat podvodní snímky tlačítkem, které mělo funkci spouště vestavěného fotoaparátu. Takže jste si mohli vyfotit třeba rybu, jak se kouká, co děláte tak hluboko pod hladinou. A teď máte možnost díky speciálnímu inovovanému peru u Note8 ovládat všechno na obrazovce. Takže si můžete – pokud se budete někde cítit rušeni – ponořit pod hladinu a tady třeba rozplánovat rozpis služeb.

IFA 2017 vám tedy ukáže další trend současnosti. Velké chytré mobily a (pokud si koupíte za 27 tisíc Samsung Galaxy Note8) možnost i pracovat pod vodou.

pawbo-munch-ls Trochu netradiční trend ustavila společnost Acer: na výstavě totiž předvedla věc, patřící spíše do oblasti Internetu věcí (IoT). Jde o chytré dávkovače potravy pro domácí mazlíčky i chytré dávkovače léků. No, ostatně IoT hýbe celým veletrhem, takže vy můžete na dálku nakrmit svého mazlíčka, když na něj i z nad „krmítkem“ umístěné obrazovky můžete promluvit. A on na vás zase může štěknout nebo mňouknout. Doba, ve které žijeme je rychlá, a tak takové řešení je tu třeba pro ty, kteří se nemohou včas dostat domů z práce.

A tím vstupujeme i do oblasti, které je charakteristická pro dvě zbývající společnosti, které odhalily své karty. V každém případě stojí za to podívat se i do jejich expozic. To proto, že třeba Panasonic začal svou tiskovou konferenci naprosto netradičně, když představil nástroje pro bydlení. Jsou to především jímače energie pracující na bázi vodíkových baterií. Ty mohou kumulovat energii vyráběnou střešními fotovoltaickými panely v jednotkách, ze kterých se pak – jakmile slunce zajde – může uvolňovat a můžete ji využívat pro pohon domácích zařízení. Tomuto tématu je věnována část expozice Panasoniku v hale 5. Panasonic předvedl i zajímavé výrobky a témata pro chytré domácí bydlení. A nebyl vůbec sám. Všichni, co ve světě spotřební elektroniky něco znamenají, odkryli své karty a každý z nich ukázal, že právě to jeho řešení pro chytré bydlení a chytrou domácnost je to jediné správné.

p1050191 Megatrendem je tedy i vybavení chytrých domácností technikou a aplikacemi. Zde se firmy předhánějí v nabídce řešení, která mají především zvýšit komfort bydlení. Nezodpovězenou otázkou ale zůstává, zda v některých případech nebude vybavení chytrých domácnosti chytřejší, než jejich obyvatelé…

Společnost Panasonic prezentoval dále i svá řešení pro chytrá města (Smart Cities). Třeba chytré osvětlení, které svítí na ulici se sníženou intenzitou a v případě, že zjistí pohyb, rozsvítí se světla v okolí pohybující se osoby na plnou intenzitu.

p1050115 Nutno konstatovat, že IoT je megatrendem a na výstavě IFA 2017 vystavená elektroauta, nejčastěji to byla BMW i8, ukazují, kudy se bude ubírat další vývoj. Ostatně i běžná auta jsou až k prasknutí nacpána elektronikou. Dokážete si tipnout, kolik čidel má v sobě třeba průměrné německé auto vyšší střední třídy? Odpověď najdete na konci článku.

p1050196 Pokud bychom postupovali halami dále, zjistíme, že dalším trendem je zvuk ve své původní podobě. A tak zatímco Sony razí svoji – dnes už opodstatněnou verzi HiRes Audio, kterou opět korunovala skvělými HiRes audio sluchátky i walkmany, pak u Panasoniku nezůstali na půli cesty a k oprášené značce Technics přidali hned několik novinek. Nejkrásnější na tom bylo to, že je přijela představit viceprezidentka Panasonic a ředitelka sekce spotřební techniky a společnosti Technics, paní Michiko Ogawa.

p1050157 A co hezkého nám paní ředitelka přišla ukázat? Tak třeba, že starý dobrý gramofon Technics SL-1200 se dočkal další řady SL-1200G se zlatým mezikružím talíř na gramofonovou desku (pro ty, to už nevědí, co je gramofonová deska, poznamenejme, že to má průměr 30 cm, díru uprostřed a po obou stranách tu najdete drážku, která pojme až 70 minut hudby, tedy, abych byl přesnější, zhruba 2x 35 minut, zvuk se snímá mechanicky pomocí jehly, která přes snímač umístěný v přenosce převádí mechanické kmity na elektrické, které jsou pak následně zpracovány). Pak tu máme SL-1200GR, který má kolem gumového kotouče – podkladu gramodesky – stříbrné mezikruží. No a pro ty, jako jsem já, tedy pro zapřisáhlé „hifisty“, Technics oprášil model SP10 Mk II z roku 1975, což je gramofon, který má čtvercový půdorys, přenoska není součástí gramofonu, stejně jako řízení jeho pohonu, které se nachází v elektronice mimo tento přístroj. Základna letošního modelu SP10 Mk III je vytvořena z těžkého materiálu, což zapříčiňuje, že odstup hluku od signálu se u tohoto stroje dostává až za hranici tuším –80 dB, což je – lidsky řečeno – sakra málo. A pak nám paní Ogawa ukázala ještě zesilovač s přehrávačem CD neboli systém Ottawa f, který navazuje na loňské modely a umí přehrát všechno včetně streamované hudby. Jeho provedení se mi nelíbí, ale jděte se podívat do haly 5 až dozadu, třeba budete mít jiný názor. Jeho zvuk je ale skvostný.

Ani LG se svou řadou Signage nezůstalo v oblasti zpracování zvuku pozadu, a i tady můžete vidět zajímavé přístroje pro zpracování hudby.

p1050192 Když před třemi lety Samsung uvedl na trh reproduktorové sloupy, které hrály do všech směrů a daly se pověsit na silonový vlasec pěkně od stropu, tak nikdo netušil, že se jednou s takovými řešeními roztrhne pytel. Stalo se tak letos. Paní Ogawa ukázala řešení od Panasoniku, kde skromně konstatovala: „Tyto reproduktory navrhli naši inženýři, specialisté na zvukovou techniku, na jejich tvorbě jsem se podílela i já.“ V každém případě jde o všesměrové reproduktory, které vytvoří hudební prostor v každé místnosti. A ejhle: něco podobného má letos LG, Sony i další výrobci. Tyto sloupky umějí přebrat hudbu i bezdrátově.

Takže, pozor. I všesměrové reproduktorové sloupky různých velikostí – od přenosných až po ty velké až obří (u Sony) – jsou letos trendem.

Samsung se pochlubil třemi novými chytrými hodinkami, se kterými je možné i plavat a hlídat počet spálených kalorií i při pohybu ve vodě. Přesto je mi zdá, že chytré hodinky už mají svůj zenit za sebou nebo už nejsou tak atraktivní věcí, jako bývaly doposud. Podobně na tom jsou i tablety. Ne, že by po nich pes neštěkl, to ještě ne, ale všude byl daleko větší zájem příchozích o mobilní chytré telefony než o tablety. Že by to bylo tím, že tak utěšeně rostou rozměry jejich obrazovek?

p1050238(1) Možná mne šéfredaktor Chipu, pan Mika zabije (nezabiju - poznámka šr), ale já to prostě musím napsat. Trendem letošní IFA jsou i chytré pračky. Možná většině čtenářů perou jejich maminky, některým pak babičky a jiným pak jejich manželky. A na zapomenuté smrduté ponožky, které by normálně skončily uprostřed obýváku po těžkém pracovním dni nebo jedna ve vaně a druhá v umývadle, vymyslel Samsung pračku, která má na zavíracích dvířkách okénko pro právě takové zapomenuté předměty, které vytvářejí nezapomenutelný pohled (mnohdy i čichový vjem) na čistě vyblýskaný pokoj – a mohou se vsunout do pracího procesu i tehdy, pokud už pračka začala boj se zažranou špínou. Naprostou novinkou, která dokonce dostala na pořadu předvádění novinek Samsungu přednost před funkcemi nabitým již zmíněným phabletem Galaxy Note8, patří pračka s technologií dvou proti sobě rotujících bubnů. Zní to děsivě, ale představte si, že u dna pracího bubnu se otáčí kotouč, který rotuje vždy proti směru otáčení pracího bubnu. Díky tomu se prádlo bohatěji pohybuje a je více namáháno, což je dobře, protože ho dříve – až o polovinu rychleji – opustí i zmíněná zažraná špína. A tak můžeme žít opět trochu rychleji, aby nám zbyla trocha času na sebe, času, který pak – někdy – proflákáme někde jinde.

No a když jsme u toho, LG má také takovou staronovou novinku, známou už z předchozích let. Jeho pračka má dva bubny. Jeden klasický a druhý umístěný vespod pod tímto bubnem. Ten rotuje ve vertikální poloze, jeho osa je kolmá na podlahu. A když chcete prát jen méně, než je moc, můžete si nechat vyprat věci v malém bubnu nebo prát najedou ve dvou bubnech, když je toho více než příliš. Taký dobrý nápad!

A možná, že se obě řešení stanou vbrzku i trendem, pokud už tomu tak nebylo právě letos na IFA 2017.

Nakonec pro vás mám odpověď na otázku, kterou jsme vám položili v průběhu článku. Průměrné německé osobní auto vyšší střední třídy v sobě veze průměrně na osm tisíc čidel (zdroj: Konference IDC o IoT, únor 2017).

 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme